Maďarsko začalo program zlacnenia štátu a odbúravania byrokracie

Viktor Orbán Foto: TASR/AP/MTI

Budapešť 3. septembra (TASR) - Maďarská vláda spustí 1. januára 2015 program Reforma štátu 2, ktorého súčasťou bude zníženie poplatkov za štátne služby či vytvorenie modelu kariérneho postupu v štátnej správe. Pre agentúru MTI to dnes uviedol minister riadiaci úrad vlády János Lázár.

Program bude podľa Lázára charakterizovaný odbúravaním byrokracie a administratívy. V septembri kabinet zhodnotí doterajšie výsledky reformy štátu, ktoré sa začali v roku 2010, pričom podľa jeho názoru je dostatok priestoru pre ďalšie kroky. "Štruktúra štátu a kvalita ňou poskytovaných služieb v značnej miere určuje konkurencieschopnosť krajiny," dodal.

"Maďarsko bude môcť byť najkonkurencieschopnejšou krajinou strednej Európy iba v prípade, ak bude mať podstatne účinnejší štátny aparát," konštatoval Lázár.

V prvom rade musí podľa ministra dôjsť k zmenám v prístupe štátneho aparátu, ktorý funguje síce z peňazí daňových poplatníkov, ale napriek tomu je ešte stále náchylný panovať - namiesto toho, aby slúžil ľuďom.

Jedným z hlavných prvkov programu reformy bude významné zníženie poplatkov za všetky služby, ktoré štát poskytuje; niektoré budú dokonca zdarma. Ako príklad Lázár uviedol, že každý občan bude mať nárok na najmenej jeden bezplatný preukaz.

Od 1. januára 20015 v Maďarsku skrátia všeobecnú 21-dňovú lehotu na vybavovanie úradných záležitostí na 15 dní. Príslušné zákony potrebné na realizáciu programu štátnej reformy prijme parlament zrejme ešte túto jeseň, povedal minister riadiaci úrad vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.