Inflácia v Nemecku v auguste stagnovala

Berlín 11. septembra (TASR) - Medziročná miera inflácie v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, v auguste stagnovala tak, ako to naznačil rýchly odhad. Tempo jej rastu sa udržalo pod hranicou 1 % a je najnižšie od februára 2010. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Zo spresnených údajov spolkového štatistického úradu Destatis vyplýva, že index spotrebiteľských cien v Nemecku v auguste vzrástol medziročne o 0,8 %, teda rovnako ako v júli. To sa zhoduje s rýchlym odhadom štatistikov. Medziročná miera inflácie v Nemecku sa tak stále drží na najnižšej úrovni od februára 2010, keď dosiahla 0,5 %.

Aj v medzimesačnom porovnaní ceny tovarov a služieb v najväčšej ekonomike eurozóny v auguste stagnovali.

Dôvodom slabého tempa inflácie sú klesajúce ceny energií. Po ich vylúčení sa ceny tovarov a služieb v Nemecku zvýšili v auguste medziročne o 1,2 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii (EÚ) určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Nemecka v auguste tiež vzrástol medziročne o 0,8 % a v medzimesačnom porovnaní stagnoval tak, ako to signalizoval rýchly odhad Destatis.

Analytici pozorne sledujú vývoj cien v Nemecku, pretože im signalizuje, ktorým smerom sa vydá inflácia v eurozóne. Cieľom Európskej centrálnej banky (ECB) je pritom inflácia na úrovni 2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.