Židovský cintorín vo Veľkej Ide je v zanedbanom stave

Zanedbaný a vandalmi zničený židovský cintorín vo Veľkej Ide v okrese Košice okolie. Vlastníkom cintorína je Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR (UZŽNO). Veľká Ida, 11. septembra 2014. Foto: TASR/František Iván

Veľká Ida 11. septembra (TASR) – Vo Veľkej Ide v okrese Košice – okolie majú dva cintoríny – verejný obecný a starý zanedbaný židovský. Ako pre TASR uviedol starosta obce Július Beluscsák, aj obecný cintorín je ešte rozdelený na tri časti – reformovaný, katolícky a rómsky.

"Dá sa povedať, že toto rozdelenie cintorína je historické, pretože ľudia takto pochovávali svojich predkov a akosi prirodzene rozdelili posledné miesto odpočinku," doplnil starosta. Upozornil tiež na to, že najmä v jarných mesiacoch majú na cintoríne problémy s neprispôsobivými občanmi, ktorí tvoria viac ako tretinu obyvateľov obce. "Napriek tomu, že sme boli nútení zaviesť na celý cintorín kamerový systém, Rómovia rozbíjajú kvetináče, strhávajú z hrobov kvety, zapichnú ich do svojich hrobov a myslia si, že sa im to takto zakorení," doplnil Beluscsák. Potvrdil, že od zavedenia kamerového systému je týchto prípadov už menej, ale stávajú sa aj dnes.

Fotogaléria: Židovský cintorín vo Veľkej Ide

Renovácie

Zanedbaný a vandalmi zničený židovský cintorín vo Veľkej Ide v okrese Košice okolie. Vlastníkom cintorína je Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR (UZŽNO). Veľká Ida, 11. septembra 2014. Foto: TASR/František Iván

V tomto roku v obci renovovali dom smútku, postavili novú príjazdovú cestu k cintorínu, prístrešok, ktorý je užitočný najmä počas nepriaznivého počasia. Vedľa domu smútku obec vybudovala na žiadosť obyvateľov aj kolumbárium, pretože mnohí sa rozhodli svojich blízkych po poslednej rozlúčke spopolniť.

"Židovský cintorín je vo veľmi zanedbanom stave. Viackrát sme vyzvali Ústredný zväz židovských náboženských obcí, aby sa pokúsil riešiť túto situáciu," pokračoval starosta Veľkej Idy. Doplnil, že pomoc prišla až po tom, čo do obce zavítal Rabbi Moshe A Vizel z USA, aby si uctil pamiatku svojho starého otca. "Po tom, ako videl, v akom stave je cintorín a aké náročné je k nemu sa dostať, prisľúbil finančné zdroje na základnú opravu – sprístupnenie cesty, vykosenie cintorína a odstránenie kríkov," uzavrel Beluscsák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.