Mária je súcitná

Bratislava 12. septembra (TASR) - Ženské meno Mária má hebrejský pôvod a voľný preklad znie "milovaná Bohom". V rôznych podobách je meno Mária rozšírené po celom svete a je to jedno z najbežnejších ženských mien. Nositeľky oslovujeme prevažne Maja, Majka, Mia, Mara. Márie majú meniny 12. septembra.

Dominantnými vlastnosťami týchto žien je vôľa, citlivosť, mravnosť a aktívnosť. Svoj nesúhlas dokážu dať dôrazne najavo. Márie sú rozhodné, priateľské, súcitné a majú v sebe výrazný dynamizmus.

Zvyčajne sú veľmi dobré študentky, obľubujú hlavne klasické štúdium. Priťahuje ich povolanie, kde treba odovzdávať veľa zo seba.

Márie zaujíma všetko, čo sa týka sociálnej oblasti a veľmi im pristane úloha matky. Sú vitálne a majú pevné zdravie. V strave by si mali dopĺňať najmä vitamíny skupiny B a draslík.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby Márie sú oranžová, modrá a sivá. Ochranné rastliny čakanka, fenikel a palina, kamene jaspis a nefrit.

Meno Preblahoslavenej PANNY MÁRIE si 12. septembra pripomínajú veriaci nielen na Slovensku.

Meno MÁRIA nosili napríklad aj uhorská kráľovná a česká kráľovná, rakúska arcivojvodkyňa MÁRIA TERÉZIA, jej dcéra, rakúska princezná a francúzska kráľovná MÁRIA ANTOINETTA (MARIE ANTOINETTE).

Na Slovensku spomedzi MÁRIÍ spomeňme napríklad opernú speváčku sopranistku MÁRIU KIŠOŇOVÚ-HUBOVÚ, poetku, dramatičku, prekladateľku, autorku literatúry pre deti a mládež MÁRIU RÁZUSOVÚ-MARTÁKOVÚ, spisovateľku, autorku literatúry pre deti a mládež, scenáristku a prekladateľku MÁRIU ĎURÍČKOVÚ, akademickú maliarku, národnú umelkyňu MÁRIU MEDVECKÚ, podľa ktorej sa nazýva aj Galéria v Tvrdošíne, či napríklad herečku MÁRIU KRÁĽOVIČOVÚ.

Meno MÁRIA nosila aj francúzska výskumníčka v oblasti fyziky a chémie poľského pôvodu MARIE CURIEOVÁ-SKLODOWSKÁ, nositeľka Nobelovej ceny za chémiu z roku 1911. Aj populárna česká speváčka MARIE ROTTROVÁ patrí medzi MÁRIE.

PANNA MÁRIA SEDEMBOLESTNÁ je patrónkou Slovenska a katolícka cirkev si jej sviatok pripomína 15. septembra. Slováci sa oddávna utiekali k PANNE MÁRII a prechovávali k nej osobitnú úctu a dôveru.

Pravdepodobne na celom svete je známa skladba AVE MARIA francúzskeho hudobného skladateľa Charla Gounoda (1818-1893). Meno MÁRIA ospieval napríklad český spevák Josef Laufer, s piesňou MARIA, MARIA, MARIA sa stretneme aj v americkom muzikáli West Side Story (Príbeh zo západnej štvrte). Autorom predlohy muzikálu je Arthur Laurents, režisérom a choreografom Jerome Robbins a autorom hudby Leonard Bernstein.

Na snímke herečka Mária Kraľovičová. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.