Miškov vidí v nových s.r.o. záťaž pre podnikateľov, minister pomoc

Juraj Miškov Foto: TASR

Bratislava 12. septembra (TASR) - Návrh novely Obchodného zákonníka, ktorú parlament poslal do druhého čítania a ktorá okrem iného zavádza možnosť zakladať spoločnosti s ručením obmedzeným (s. r. o.) so základným imaním jedno euro, je najbabráckejší návrh jednoeurovej eseročky na svete. Tvrdí to exminister hospodárstva a nezaradený poslanec NR SR Juraj Miškov (NOVA).

On sám je presvedčený, že takúto jednoeurovú eseročku nebude chcieť žiadny podnikateľ na Slovensku. "Musel by totiž na všetkých firemných obchodných dokladoch uvádzať výšku základného imania, ako aj rozsah jeho splatenia. Ak by tak neurobil, tak by ručil za záväzky spoločnosti v plnom rozsahu, čiže by sa prelomila zásada, že podnikateľ ručí za záväzky spoločnosti iba do výšky nesplateného vkladu, resp. základného imania," zdôraznil Miškov s tým, že toto má platiť nielen pre jednoeurové eseročky, ale všetky obchodné spoločnosti so základným imaním nižším ako 25.000 eur.

Zavádza sa krízový stav spoločnosti

Zákonom sa má zaviesť aj krízový stav spoločnosti, čo znamená, že firma je v úpadku alebo jej úpadok hrozí. Podľa právnej normy sa hrozbou úpadku rozumie prípad, keď pomer vlastného imania a záväzkov nedosahuje aspoň 4 ku 100 pre rok 2015, 6 ku 100 pre rok 2016 a 8 ku 100 pre rok 2017. "Ak teda podnikateľ podniká prostredníctvom eseročky s jednoeurovým základným imaním, tak možno logicky predpokladať, že jeho spoločnosť bude nepretržite v stave krízy. Stačí teda faktúra za telefón za 30 eur a spoločnosť je permanentne v kríze," upozornil s dôvetkom, že jednoeurová eseročka bude de facto od začiatku v kríze.

Miškovovi sa tiež nepozdáva, že spoločnosti so základným imaním pod 25.000 eur budú musieť vytvárať rezervný fond vo výške aspoň 2500 eur. "To sa dotkne aj súčasných podnikateľov, hoci majú základné imanie 5000 eur a zisk si v plnej výške môžu vyplatiť, tak to bude možné len vtedy, ak doplnia rezervný fond na úroveň 2500 eur," povedal Miškov.

Podľa Miškova sa zvýšia náklady podnikateľov

Opozičný poslanec NR SR je preto presvedčený, že novela ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD) zvýši náklady podnikateľov na založenie spoločností aj účtovníctvo. "Pod zásterkou akože oživenia podnikania cestou jednoduchšieho prístupu k podnikaniu sa zavádza veľmi závažný zásah do postavenia súčasných spoločností a podnikateľov so zavedením množstva povinností a neprehľadných inštitútov," dodal s tým, že vyvolení a kapitálovo silní si cestu nájdu.

Minister kritiku ostro odmieta

Tomáš Borec Foto: TASR/Štefan Puškáš

Borec kritiku Miškova ostro odmietol. "Som šokovaný z toho, ako si niektorí predstavujú podnikanie. Tvrdíte, že majiteľ jednooeurovej eseročky tým, že dostane telefónny účet, dostane sa do krízy. Vysvetlite mi, ako podnikáte. Nepočul som ešte o podnikateľovi, ktorý by začal a nemal by na zaplatenie telefónu. Snáď nechcete povedať, že z jedného eura bude platiť telefón, nájomné, že si z toho kúpi auto. To som nepochopil. Je úplne normálne, že podnikateľ má zámer a že má na to nejaké prostriedky," tvrdí minister.

Jednoeurové eseročky majú podľa Boreca pomôcť tým, ktorí si chcú založiť s. r. o., ale nemajú v súčasnosti minimálnych 5000 eur. "Nehovoríme ale o tom, že nemá na vklad, ktorý chce speňažiť. Na čo potom chce tú eseročku zakladať, ak nemá nič? Aby okradol veriteľov hneď na začiatku? Tento váš scenár, že hneď bude v kríze, tak prepáčte, takého hlupáka, ktorý by to urobil, som ešte nevidel," priznal minister.

Ministerstvo chce touto úpravou podporovať napríklad internetovú ekonomiku a také typy projektov, ktoré neohrozia splnenie záväzkov voči dodávateľom a odberateľom. Tieto spoločnosti chce motivovať, aby rástli a zvyšovali svoj kapitál. "Preto si budú musieť určitú časť ziskov odkladať tak, aby do budúcnosti tieto pôvodne eurové spoločnosti zvýšili svoj základný kapitál z vlastných zdrojov, a nie zo zdrojov veriteľov," priblížilo ministerstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.