PRAVDA: Z nemocníc stiahli až 34-tisíc kanýl. Sprísnia ich kontrolu?

Foto: Logo Pravda

Bratislava 12. septembra (TASR) - Kontrola by mala také vážne riziko pre pacienta zachytiť, ale nestalo sa. Šesť pacientov sa v nemocnici nakazilo stafylokokom. Čo bolo zdrojom nákazy, zatiaľ nie je známe. Podozrivé sú kanyly, ktoré im boli zavedené do žily. Takých bolo v obehu až 34.000 kusov v desiatich zdravotníckych zariadeniach.

Denník PRAVDA minulý týždeň informoval, že šiestim pacientom v Kysuckej nemocnici v Čadci sa zhoršil zdravotný stav po tom, čo im nasadili kanyly. Tie slúžia napríklad na odber krvi alebo na napojenie infúzie. Nemocnica zistila nákazu stafylokokom. Ak sa ten dostane priamo do krvi, môže spôsobiť vážne komplikácie až smrť. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nariadil stiahnuť z trhu dve šarže týchto zdravotníckych pomôcok. Ústav tento týždeň pre denník spresnil, že kanyly z týchto šarží boli v desiatich zdravotníckych zariadeniach, z toho je osem nemocníc, národný ústav pre liečbu pľúcnych chorôb a lekáreň. "Na Slovensko sa doviezlo 20.000 kusov jednej šarže a 40.000 kusov druhej. Nie všetky balenia boli distribuované do zdravotníckych zariadení a spotrebované," informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Valéria Pernišová. Podľa ústavu noví nakazení pacienti, okrem tých z Čadce, nepribudli. Kto je pôvodcom infekcie, ešte nevie. Vedie vyšetrovanie, ktorého výsledky by mali byť známe v najbližších dňoch. Viac si možno prečítať v článku s názvom "Z nemocníc stiahli až 34-tisíc kanýl. Sprísnia ich kontrolu?", ktorý denník uverejnil na prvej a šiestej strane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.