Na Ukrajine si opäť vymenili zajatcov; prímerie bolo znovu narušené

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Doneck 12. septembra (TASR) - V súlade s protokolom podpísaným pred týždňom v bieloruskom Minsku sa dnes zo zajatia proruských separatistov dostalo ďalších 36 ukrajinských vojakov. Informovala agentúra UNIAN s odvolaním sa na facebookovú stránku ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

V oznámení sa spresňuje, že vo štvrtok bolo prepustených 21 a dnes v skorých ranných hodinách ďalších 36 vojakov ukrajinských síl. V skupine prepustených zajatcov je aj päť dôstojníkov ukrajinskej armády, spresnil podľa agentúry Ukrinform podpredseda oblastnej správy Dnepropetrovskej oblasti Boris Filatov.

Prepusteniu podľa jeho slov predchádzali rokovania, ktoré inicioval Porošenko a ktoré sa konali aj za účasti ukrajinskej tajnej služby SBU.

Agentúra AP pripomína, že obe strany konfliktu na východnej Ukrajine ešte stále zadržiavajú stovky zajatcov. Ich presné počty neoznámili ani vládne sily, ani separatisti. Podľa protokolu z Minska má dôjsť k ich výmene vo formáte "všetkých za všetkých".

Výmena zajatcov je jedným z bodov minského protokolu, ktorým sa signatári v prvom rade zaviazali k dodržiavaniu prímeria. Vo všeobecnosti sa režim zastavenia paľby dodržiava, ale dochádza k jeho porušovaniu. AP uvádza, že krátko po výmene zajatcov sa v centre Donecka ozvala raketová salva.

Podľa agentúry Ukrinform bolo v noci nadnes terčom delostreleckej a raketovej paľby opäť aj letisko v Donecku. Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk zasa informoval, že separatisti ostreľovali z ťažkých zbraní pozície ukrajinskej armády v najmenej štyroch lokalitách. Dodal, že k obetiam na životoch z radov príslušníkov ukrajinskej armády nedošlo.

Tymčuk povedal, že ukrajinské vládne sily vybudovali pozdĺž hraníc krízovej oblasti Donbasu vyše sto oporných obranných bodov, pričom mimoriadnu pozornosť venovali upevneniu pozíciu "v sektore M" - v blízkosti strategicky dôležitého prístavu Mariupol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.