Spotrebiteľské ceny sa v auguste 2014 oproti júlu opäť klesali

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 12. septembra (TASR) - Spotrebiteľské ceny na Slovensku v auguste 2014 v porovnaní s augustom 2013 v úhrne klesli o 0,2 %. Znížili sa ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,7 %, dopravy o 1 %, poštových a telekomunikačných služieb o 0,9 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu zhodne o 0,7 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Medziročne vzrástli ceny v odboroch vzdelávanie o 3,8 %, rozličné tovary a služby o 1,9 %, odevy a obuv o 1,6 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,1 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1 %, zdravie o 0,9 %, rekreácia a kultúra o 0,5 %.

Spotrebiteľské ceny sa v auguste 2014 v porovnaní s júlom v úhrne znížili o 0,2 %. Klesli ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 0,9 %, odevy a obuv o 0,6 %, doprava, rekreácia a kultúra zhodne o 0,2 %, rozličné tovary a služby o 0,1 %.

Vzrástli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu, zdravia, vzdelávania zhodne o 0,2 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,1 %. Na júlovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, poštové a telekomunikačné služby, hotely, kaviarne a reštaurácie.

V priemere za osem mesiacov roka 2014 v porovnaní s rovnakým obdobím vlani spotrebiteľské ceny v úhrne klesli o 0,1 %.

Index spotrebiteľských cien v auguste oproti júlu sa znížil v domácnostiach zamestnancov a v domácnostiach dôchodcov zhodne o 0,2 %. Index spotrebiteľských cien v auguste medziročne poklesol za domácnosti zamestnancov o 0,2 % a za domácnosti dôchodcov o 0,1 %.

V priemere za osem mesiacov roka 2014 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2013 sa index spotrebiteľských cien za domácnosti zamestnancov znížil o 0,1 % a za domácnosti dôchodcov sa nezmenil.

Jadrová inflácia sa v auguste 2014 nezmenila, čistá sa zvýšila o 0,4 %

Medziročná inflácia sa v auguste 2014 v úhrne znížila o 0,2 %. Jadrová inflácia sa nezmenila a čistá inflácia sa zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Jadrová inflácia v auguste tohto roka oproti júlu ovplyvnila úhrnnú infláciu negatívne 0,21 percentuálnymi bodmi (p. b.), regulované ceny 0,01 p. b. a nepriame dane úhrnnú infláciu neovplyvnili. Ceny potravín jadrovú infláciu ovplyvnili záporne 0,17 p. b. a čistá inflácia ovplyvnila jadrovú infláciu záporne 0,04 p. b.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.