V procese z útoku na exnámestníka daniarov padli rozsudky

Foto: Ilustračné foto

Prešov 12. septembra (TASR) – Na Okresnom súde v Prešove dnes v procese s obžalovanými z útoku na bývalého námestníka Daňového riaditeľstva (DR) so sídlom v Banskej Bystrici Jána D. padli rozsudky. Takmer všetci zo siedmich obžalovaných dostali vyššie alebo rovnaké tresty ako na prvom pojednávaní. Sudca uznal obžalovaných vinnými zo zločinu ublíženia na zdraví, ktorí vykonali ako organizovaná skupina, dvoch z obžalovaných odsúdil aj z prečinu porušovania domovej slobody.

„Podľa môjho názoru je to skutok vydierania, ktorý vyvrcholil touto bitkou. Žiadala som tresty v rámci trestnej sadzby, ktorá je pri trestnom čine vydierania od 10 do 13 rokov,“ uviedla dnes prokurátorka.

Sudca sa s tým nestotožnil, pretože podľa senátu obžalovaní Jána D. k ničomu nenútili, dokonca aj on sám sa vyjadril, že nevie, prečo bol napadnutý.

Hlavný obžalovaný Milan Ch., ktorý bol údajne objednávateľom skutku, dostal šesť rokov odňatia slobody v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Keďže v prvom rozsudku Okresného súdu dostal päť rokov, po dohode s obhajcom sa rozhodol voči rozsudku v plnom rozsahu odvolať. Jeho obhajca po vynesení rozsudku povedal, že jeho klient sa priznal iba k ekonomickej trestnej činnosti a bitku Jána D. si neobjednal.

Obžalovaný Ján V. by mal podľa tohto rozsudku ostať vo väzení osem a pol roka podľa sudcu kvôli tomu, že bol už dvakrát odsúdený. Ostatní zo skupiny dostali po päť rokov v ústavoch s minimálnym stupňom stráženia. K odvolaniu sa vyjadril zatiaľ iba obhajca Ján B., ostatní tak urobia v zákonom stanovenej lehote, rovnako aj prokurátorka.

Exnámestníka Jána D. údajne napadli začiatkom novembra 2009 pred jeho rodinným domom, keď išiel vyniesť smeti. Dvaja zamaskovaní útočníci ho mali kopať a udierať pravdepodobne kovovou tyčou. Poškodený pri útoku utrpel zlomeninu lakťovej kosti, pomliaždeniny v bedrovej oblasti a poranenie hlavy. Zo zranení sa liečil niekoľko týždňov. Okresný súd 19. júna 2013 uložil piatim obžalovaným trest odňatia slobody od 2 do 5 rokov a dvom trest 18 mesiacov podmienečne. Voči rozsudku sa odvolala prokurátorka i niektorí obžalovaní. Krajský súd rozsudok zrušil a vrátil to na prešetrenie Okresnému súdu. Ešte na májovom pojednávaní prokurátorka požiadala o to, aby bol skutok rozšírený aj o vydieranie, kde je vyššia trestná sadzba.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.