Rusko uvažuje o odvetných opatreniach za nový balík sankcií EÚ

Červené námestie, v pozadí budova Kremľa. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Moskva 12. septembra (TASR) - Rusko možno zakáže dovoz ďalších produktov z Európskej únie (EÚ), vrátane oblečenia a ojazdených áut, v reakcii na nový balík sankcií zo strany únie, ktorý dnes nadobudol platnosť. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Ruské ministerstvo hospodárstva už vraj pripravilo návrh produktov z EÚ, ktorých dovoz môže Moskva zakázať. Zahŕňa aj import áut, zvlášť ojazdených, a tiež odevov a textílií, cituje Bloomberg ruskú štátnu agentúra RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na ekonomického poradcu Kremľa Andreja Belousova.

Aj americký prezident Barack Obama vo štvrtok (11.9.) vo vyhlásení uviedol, že i USA sa chystajú “prehĺbiť a rozšíriť” sankcie proti ruským finančným, energetickým a zbrojárskym firmám za prístup Kremľa ku kríze na Ukrajine.

Najnovšie balíky ekonomických reštrikcií EÚ aj USA proti Rusku nadobúdajú dnes platnosť. Predchádzajúci augustový balík sankcií zvýšil napätie medzi Západom a Ruskom a vyvolal odvetné opatrenia. Moskva zakázala dovoz potravín z EÚ.

Prezident Vladimir Putin po marcovej anexii Krymu popiera akúkoľvek účasť Ruska na bojoch na východe Ukrajiny. Ale pripojenie Krymu k Rusku vyvolalo hlbokú krízu vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom, najhoršiu od skončenia studenej vojny.

Rusko prijme odvetné opatrenia za “nepriateľskú politiku, ktorá nie je v záujem EÚ”, potvrdil hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič. Moskva uvažuje, že zakáže prelety lietadiel z EÚ cez svoje územie v reakcii na sankcie proti nízkonákladovým aerolíniám Dobrolet, ktoré sú dcérou ruskej leteckej spoločnosti Aeroflot.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.