P. Porošenko podporil nové sankcie EÚ; ruskí poslanci vyjadrujú ľútosť

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Brusel 12. septembra (TASR) - Úradný vestník EÚ zverejnil dnes nový balík ekonomických sankcií proti Ruskej federácii, čím automaticky nadobudli platnosť. Informovala o tom agentúra Reuters.

Sankcie EÚ postihnú finančné transakcie ropných a plynárenských spoločností Gazprom, Rosnefť a Transnefť, priemyselné a zbrojárske firmy Oboronprom, OAK, a Uralvagonzavod, ako aj predstaviteľov samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a Krymského polostrova, ktorý sa na jar na základe - podľa Kyjeva a Západu sporného - referenda stal súčasťou Ruskej federácie.

V súlade so sankciami zverejnenými v úradnom vestníku EÚ sa zmrazujú zahraničné účty viacerých ruských predstaviteľov, ktorých postihne aj zákaz vstupu na územie EÚ.

Tieto reštrikcie sa týkajú napríklad aj podpredsedu Štátnej dumy Igora Lebedeva, poslanca Vladimira Žirinovského či Sergeja Čemezova, blízkeho druha prezidenta Vladimira Putina ešte z čias jeho pobytu vo východnom Nemecku, kde pôsobil ako agent sovietskej tajnej služby KGB.

Čemezov je momentálne šéfom štátneho priemyselného holdingu Rostech, do ktorého patrí aj exportno-importná štátna zbrojárska agentúra Rosoboronexport a firma, ktorá má na Krymskom polostrove budovať energetickú infraštruktúru.

Sankciami je postihnutý aj premiér Doneckej ľudovej republiky Alexandr Zacharčenko, ktorý pre agentúru RIA Novosti v reakcii uviedol, že ho táto situácia vôbec nemrzí.

"Účty nemám a dovolenkovať môžem aj tu," vyhlásil. Súčasne vyslovil predpoklad, že po uvalení ďalších sankcií by sa rokovací proces s Kyjevom mohol dokonca zaktivizovať. "Znamená to, že uznávajú našu silu," vysvetlil.

Horná komora ruského parlamentu - Rada federácie - dnes vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím EÚ uvaliť na Rusko ďalší balík sankcií. Podpredseda výboru pre zahraničné vzťahy Vladimir Džabarov uviedol, že "je zlé hovoriť jazykom sankcií teraz", keď na Ukrajine platí prímerie. Pripomenul, že ruský prezident vždy opakuje, že Rusko je otvorené spolupráci, "nechce nijakú izoláciu a nedopustí ju".

Ukrajinský prezident Petro Porošenko uvítal nový balík sankcií, ktoré EÚ uvalila na Rusko, a dodal, že podčiarkujú európsku solidaritu s Kyjevom.

Nové sankcie EÚ postihnú konkrétne ruské banky a zbrojárske firmy

Úradný vestník EÚ zverejnil dnes nový balík ekonomických sankcií proti Ruskej federácii, čím automaticky nadobudli platnosť.

Nové nariadenie z Bruselu zakazuje subjektom EÚ kupovať dlžobné úpisy s 30- a viacdňovou splatnosťou, poskytovať úvery alebo ponúkať finančné služby pre päť veľkých ruských bánk, tri ropné koncerny a tri zbrojárske spoločností.

Banky, ktoré už boli postihnuté sankciami z júla na 90-dňové dlhopisy, sú Gazprombank, Rosselchozbank, Sberbank, VEB a VTB.

Sankcionované ropné firmy sú Rosnefť, Transnefť a Gazprom Nefť. V obrannom rezorte sa reštrikcie týkajú spoločností Oboronprom, United Aircraft Corporation (OAK) a Uralvagonzavod.

Rozšírené sankcie, ktoré dnes vstupujú do platnosti, zároveň blokujú obchodovanie s tovarmi dvojakého využitia, ktoré sú uplatniteľné tak v civilnom, ako aj zbrojárskom odvetví. Sankcie tohto druhu postihli osem zbrojárskych a technologických firiem: Almaz-Antey, Bazalt, Chemkompozit, Kalašnikov, Sirius, Stankoinstrument, Technologiju Mašinostrojenija a Vysokotočnije Kompleksi.

Nový balík sankcií okrem iného zakazuje subjektom z EÚ poskytovať služby pre ruský hĺbkový podmorský výskum a ťažbu, prieskum a ťažbu v arktickej oblasti a prieskum a ťažbu bridlicového plynu. Do sféry zákazu patrí podpora ťažby, testovania, logistické a doplnkové služby či poskytovanie špeciálnych plavidiel.

Sankcie postihnú aj 24 ďalších osôb, čím sa na "čiernom zozname" EÚ ocitlo už 119 ľudí. Sú medzi nimi predstavitelia samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a Krymského polostrova, ktorý sa na jar na základe - podľa Kyjeva a Západu sporného - referenda stal súčasťou Ruskej federácie.

V súlade so sankciami zverejnenými v úradnom vestníku EÚ sa zmrazujú zahraničné účty viacerých ruských predstaviteľov, ktorých postihne aj zákaz vstupu na územie EÚ.

Tieto reštrikcie sa týkajú aj podpredsedu Štátnej dumy Igora Lebedeva, poslanca Vladimira Žirinovského či Sergeja Čemezova, blízkeho druha prezidenta Vladimira Putina ešte z čias jeho pobytu vo východnom Nemecku, kde pôsobil ako agent sovietskej tajnej služby KGB.

Na zozname sa objavilo aj meno ruského generálmajora Alexeja Naumeca. Podľa internetového denníka EUobserver je Naumec veliteľom 76. výsadkovej divízie, ktorá bola zapojená do vojenských akcií na území Ukrajiny.

Z politickej sféry sa na zoznam sankcií dostal aj gubernátor Moskovskej oblasti Andrej Vorbiov a ďalší dvaja podpredsedovia Štátnej dumy, Vladimir Vasiliev a Ivan Meľnikov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.