Po úvodnom dni slovenskí tenisti prehrávajú v USA 0:2

Slovenský tenista Martin Kližan Foto: TASR/AP

Chicago 13. septembra (TASR) - Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnom dni barážového stretnutia o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára v Chicagu s domácim tímom USA 0:2. O prvý bod pre americké farby sa na tvrdom povrchu acrylic v Sears Center zaslúžil John Isner, ktorý zdolal slovenskú dvojku Norberta Gombosa v troch setoch 7:6 (5), 6:4, 6:2. Kľúčový bol tajbrejk úvodného dejstva, v ktorom rodák z Galanty nevyužil vedenie 4:2. V druhom singli si Sam Querrey poradil s Martinom Kližanom v troch setoch 7:6 (5), 6:3, 6:3. Američania môžu spečatiť svoje zotrvanie medzi elitou v soborňajšej švorhre, v ktorej by svetové deblové jednotky Bob a Mike Bryanovci mali nastúpiť proti páru Michal Mertiňák, Lukáš Lacko.

Gombos neuspel s Isnerom

Slovenský tenista Norbert Gomos (v+avo) gratuluje k víťazstvu Johnovi Isnerovi Foto: TASR/AP

Isner mal v prvom sete za stavu 2:1 k dispozícii tri brejkbaly, Gombos si však podržal servis a v siedmej hre mal dve možnosti prelomiť súperov servis. Nevyužil ich a tak o osude úvodného dejstva rozhodol tajbrejk. V skrátenej hre viedol Gombos 4:2, no Isner potom získal štyri loptičky v rade a prvý set sa stal jeho korisťou. O osude druhého dejstva rozhodol Američanov brejk v prvom geme. V treťom sete držal Gombos so súperom krok iba do stavu 2:2. V ôsmom geme premenil Isner, ktorý zahral 27 es, pri vlastnom servise hneď prvý mečbal. "Rozhodli nevyužité šance v prvom sete a zbytočné chyby v tajbrejku. V dôležitej situácii som pokazil ľahký volej. Bolo ťažké returnovať Isnerove servisy v druhom a tretom sete, lebo po vyhratom úvodnom dejstve sa uvoľnil a lepšie servoval. Potom som sa zbytočne dával pod tlak," povedal pre TASR momentálne tretí najlepší slovenský singlista.

Fotogaléria po úvodnom dni USA - Slovensko

Querrey porazil Kližana

Kapitán amerického daviscupového tímu Jim Courier (vpravo) blahoželá Samovi Querreymu Foto: TASR/AP

Kližan mal v prvom sete duelu s Querrym dvakrát brejk k dobru, no Američan si vynútil tajbrejk, v ktorom slávil úspech. O osude druhého dejstva rozhodol rýchly brejk Američana. V treťom sete si Querrey po rýchlom brejku vybudoval náskok 5:2 a zápas už dotiahol do úspešného konca. "Bolo to ťažké. Ale podržalo ma podanie, ktoré bolo mojou najväčšou zbraňou. Dostával som ho tak hneď pod tlak," povedal Querrey. "Sam bol na kurte lepším hráčom. A keďže bol lepší, preto vyhral," vyjadril sa Kližan.

Courier je spokojný

"Takýto deň sme si predstavovali. Vedieme pohodlne 2:0 a teraz prídu do akcie bratia Bryanovci. Obaja, Sam aj Jim, začali pomalšie, ale končili mocne. Na koncoch zápasov hrali najlepší tenis," spokojne zhodnotil kapitán domácich a bývalá svetová jednotka Jim Courier.

"Myslel som si, že by sme v oboch zápasoch mohli mať nejaké šance. V oboch prvých setoch sme boli blízko," povedal Miloš Mečíř.

V daviscupovej histórii ide o tretí vzájomný súboj medzi Slovenskom a USA, v oboch doterajších uspeli Američania. Vo februári 2002 zvíťazili na harde v Oklahome 6:0, v septembri 2003 v baráži o svetovú skupinu v prvom zápase v bratislavskom NTC 3:2. Slováci bojujú o postup medzi elitnú šestnástku po šesťročnej prestávke, v uplynulých sezónach sa zachraňovali v 1. skupine euro-africkej zóny. Na prelome januára a februára deklasovali v 1. kole v NTC Lotyšsko 5:0 a začiatkom apríla si poradili s Rakúskom 4:1.