Polícia skúma trestné oznámenie pre obstarávanie na Štatistickom úrade

Štatistický úrad Foto: Teraz.TV

Bratislava 13. septembra (TASR) – Kriminálna polícia v druhom bratislavskom okrese preveruje trestné oznámenie pre obstarávanie informačných technológií Štatistickým úradom (ŠÚ) SR. Potvrdil to hovorca Krajskej prokuratúry Bratislava Oliver Janíček.

"Policajtovi bolo uložené výsluchom oznamovateľa doplniť trestné oznámenie a informovať dozorujúceho prokurátora o všetkých skutkovo a právne relevantných skutočnostiach," uviedol Janíček. Dodal, že keďže ide o "čerstvú vec", zatiaľ nebolo začaté trestné stíhanie alebo vznesené obvinenie. Trestné oznámenie sa na okresné policajné riaditeľstvo dostalo z Generálnej prokuratúry, kde ho ešte 12. augusta podal advokát Andrej Vlk, v mene svojho klienta, ktorého totožnosť zatiaľ odmietol zverejniť.

"Občan, v mene ktorého som podal trestné oznámenie, je presvedčený, že audit (Európskej komisie (EK) – pozn. TASR) jasne poukázal na spáchanie viacerých trestných činov a je zjavné, že osoby, ktoré riadili jednotlivé projekty odhalené auditom ako predražené alebo iným spôsobom nezákonné, priamo spôsobili a spôsobia Slovenskej republike škodu v rozsahu mnoho desiatok miliónov eur," uviedol advokát Vlk. Najvážnejší prípad, na ktorý audit EK upozornil, je podľa neho projekt Elektronických služieb ŠÚ SR a uviedol podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov.

"O tom, že prokuratúra preveruje trestné oznámenie voči predsedníčke Štatistického úradu SR v súvislosti s nákupom IT služieb, nemáme žiadne informácie. Projekt Elektronické služby Štatistického úradu SR bol predmetom niekoľkých kontrol z viacerých úrovní a ich výsledky nepriniesli žiadne zistenia o porušení zákona," reagoval hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík. Doplnil, že k auditu EK sa ŠÚ SR nevie vyjadriť, pretože kontrolovaným subjektom bol riadiaci orgán operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), teda Úrad vlády SR a Ministerstvo financií SR.

Pozastavenie prostriedkov EÚ pre Slovensko konštatovala správa o čerpaní eurofondov za prvý polrok tohto roka, ktorou sa ešte v auguste zaoberala vláda. Materiál okrem iného uvádza, že EK pozastavila Slovensku čerpanie eurofondov vo väčšine operačných programov.

Projekt Elektronické služby ŠÚ SR v hodnote 19,4 milióna eur bez DPH vznikal od augusta 2010 do novembra 2013, pričom v prevažnej miere (18,3 milióna eur bez DPH) bol financovaný z OPIS-u. Dodávateľom je konzorcium firiem Slovak Telekom, a.s., a Microcomp Computersystém, s.r.o. Výsledkom projektu je podľa webu ŠÚ SR nový informačný systém, ktorý prináša inovatívne spôsoby získavania, spracovania a publikovania štatistických údajov a umožňuje jednoduché prepojenie s informačnými systémami verejnej správy aj s medzinárodnými inštitúciami ako Eurostat, OECD, Európska centrálna banka a ďalšie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.