Nitrianske DAB štartuje sezónu Skrotením zlej ženy

Divadlo Andreja Bagara v Nitre Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 13. septembra (TASR) – Šesť nových inscenácií uvedie v jubilejnej 65. sezóne Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Prvým premiérovým titulom bude jedna z najznámejších a najobľúbenejších komédií Williama Shakespeara Skrotenie zlej ženy v "neklasickom cirkusovo-divadelnom šate". Tvorcovia preniesli inscenáciu do polozabudnutého rozpadnutého divadla alebo cirkusu, kde všetci hrajú vopred dané úlohy - drsných krotiteľov, pierotov alebo klaunov, dcéry, ktoré treba vydať, či ženíchov, ktorí sa urputne snažia o svoje nevesty.

"Táto trpká komédia hovorí o manipulatívnosti nášho existovania v dnešnej spoločnosti, a nielen medzi mužmi a ženami," povedal pre TASR šéfdramaturg a umelecký šéf DAB Svetozár Sprušanský, ktorý je zároveň režisérom nového titulu. Ten pôvodne v nitrianskom divadle začali skúšať už pred rokom a pol, pre zdravotné problémy režiséra však prípravu prerušili.

"Verím, že ten trpký úsmev bude príjemným spestrením, a že aj mladší a skôr narodený divák si bude môcť povedať, že možno predsa len v tomto svete postavenom na obchode a výmene tovaru, majetku a ľudí, nie je všetko také zlé," doplnil na margo hry, ktorou si v DAB pripomenú 450. výročie narodenia najväčšieho dramatika všetkých čias.

K divákom sa tak opäť dostáva Shakespearov príbeh o súboji pohlaví. Padovský šľachtic Baptista Minola má dve dcéry. Staršia je večne zlostná a neznášanlivá Katarína, mladšia Bianca je tá krásna, dobre vychovaná a vždy poslušná dcéra. O jej ruku sa uchádza množstvo nápadníkov. Otec má však jednu podmienku – mladšiu dcéru vydá až vtedy, keď sa nájde manžel aj pre tú staršiu. Mladý a urastený Lucentio, jeden z nápadníkov Biancy, súperí o ruku svojej vyvolenej s Hortensiom. Do hry o Biancu sa zapojí aj Lucentiov kamarát Tranio, ktorý sa za neho preoblečie. Len aby sa spoločne zbavili ďalšieho nápadníka Biancy – bohatého, ale starého kupca Gremia. Ich úsilie je márne, pokým sa nenájde kandidát na manžela neskrotnej Kataríny. Tento problém sa prekvapivo ľahko vyrieši príchodom drzého Petruchia z Verony, ktorý je natoľko lačný po peniazoch, že je pripravený okamžite sa oženiť s akoukoľvek ženou, len aby získal svoj finančný "úlovok". Musí však zdolať jednu prekážku - dobyť dosiaľ neoblomnú pevnosť ženskej hrdosti a skrotiť si svoju Katarínu.

Divokú Katarínu stvárni Kristína Turjanová, jej dobrodružného krotiteľa Petruchia si zahrá Martin Nahálka. Ako otec Kataríny Baptista Minola sa predstaví hosťujúci herec prešovského divadla Jevgenij Libezňuk, v ďalších úlohách hrajú Alena Pajtinková, Roman Poláčik, Marcel Ochránek, Jakub Rybárik, Juraj Hrčka, Marián Viskup, Martin Fratrič, Anton Živčic a iní.

V klasickej hre o manipulácii medzi ľuďmi sa miešajú prvky renesančnej romantickej komédie s intenzívnou energiou commedie dell'arte, ale aj divadlo výsmechu a krutosti, ohňostroj slovných hračiek či napätie fyzickej akcie. "Z dnešnej perspektívy je táto hra rovnako politická, ako aj žánrovo a tematicky provokujúca, rodovo nekorektná, sexistická. Vtipná, ironicky krutá, drsne súčasná," poznamenal Svetozár Sprušanský a naznačil, že nová inscenácia bude "trošku pracovať aj so samotnými divákmi".

Premiéru Skrotenia zlej ženy uvedie DAB v Nitre 19. septembra vo Veľkej sále.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.