M. Kadúc: Voľba Jána Slovinského do Súdnej rady SR bola nezákonná

Miroslav Kadúc Foto: TASR

Bratislava 13. septembra (TASR) - Voľba Jána Slovinského do Súdnej rady SR, ktorá sa v parlamente uskutočnila vo štvrtok (11.9.), bola v rozpore so zákonom, teda je neoprávnená. Tvrdí to člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Miroslav Kadúc (OĽaNO).

"Rokovací poriadok NR SR jasne hovorí o tom, že o jednotlivých bodoch programu sa nemôže začať rokovať skôr, ako 24 hodín po doručení príslušných materiálov poslancom, ak parlament nerozhodne inak. To sa nestalo. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) v stredu (10.9.) podvečer zaradil do programu voľbu nového člena súdnej rady a poslanci dostali príslušné materiály k voľbe vo štvrtok ráno. Rokovanie o voľbe bolo následne otvorené už vo štvrtok o 15. hodine," upozornil Kadúc.

On sám sa domnieva, že prostriedok nápravy tejto situácie nie je. "Pre mňa je zvolenie pána Slovinského neoprávnené," dodal Kadúc.

Róbert Madej nesúhlasí

Róbert Madej Foto: TASR/Milan Kapusta

Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD) nesúhlasí. "Ja som rád, že je to iba ojedinelý názor pána Kadúca, ktorý podľa môjho názoru nie je dôvodný. Parlament hlasovaním v stredu zaradil tento bod v časovej lehote tak, že bod sa prerokoval vo štvrtok o 15. hodine. Z obsahu návrhu zaradiť nový bod a následného hlasovania pléna nepochybne vyplýva, že parlament určil kratšiu lehotu," vysvetlil.

Madej je zároveň presvedčený, že ak by aj malo dôjsť k procesnému pochybeniu, tak záverečné hlasovanie tým nemožno spochybniť.

Za Slovinského vo štvrtok v tajnej voľbe hlasovalo 80 poslancov z 80 prítomných. Slovinský bol ako nominant Smeru-SD jediným kandidátom a do súdnej rady nastúpil namiesto odvolaného Dušana Čima. Toho parlament zbavil funkcie v utorok (9.9.). Slovinský sa ako nový člen rady bude môcť zúčastniť už na jej kľúčovom utorkovom rokovaní (16.9.), keď je na programe nová voľba predsedu Najvyššieho súdu SR aj voľba predsedu rady.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.