Kráľovná vyzvala Škótov, aby dôkladne zvážili rozhodnutie v referende

Kráľovná Alžbeta II. počas prejavu. Foto: TASR/AP Photo

Londýn 15. septembra (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta II. prelomila v nedeľu svoje mlčanie ohľadne nadchádzajúceho referenda o nezávislosti Škótska.

Vyzvala pritom Škótov, aby dôkladne zvážili svoje rozhodnutie, oznámila agentúra Reuters.

"Verím, že ľudia budú veľmi starostlivo rozmýšľať o budúcnosti," povedala Alžbeta krátko po tom, ako sa zúčastnila na bohoslužbe neďaleko svojho škótskeho panstva Balmoral. Týmito slovami reagovala na poznámku týkajúcu sa referenda, ktorú vyslovil jeden z miestnych priaznivcov, ktorí ju prišli pozdraviť.

Zdroje z Buckinghamského paláca následne zdôraznili, že kráľovná ani prinajmenšom nenaznačila, ako by mali Škóti hlasovať, čo ponecháva plne na ich rozhodnutí. V otázke referenda zostáva podľa paláca striktne nestranná a neutrálna, ako ju k tomu zaväzuje aj britská ústava.

Kráľovná trvá na svojej neutralite napriek výzvam niektorých konzervatívnych poslancov, aby pred historickým hlasovaním jasne vyslovila svoj názor na celú záležitosť.

Alžbeta II. by pravdepodobne zostala formálnou panovníčkou Škótska aj v prípade, ak by sa Škóti 18. septembra vyslovili za ukončenie vyše 300-ročnej únie s Anglickom.

Škótsko je dlhodobo Alžbetinou srdcovou záležitosťou. Jej matka bola Škótka a ona sama strávila v Škótsku veľkú časť svojho detstva a tam sa narodila aj jej zosnulá sestra Margaret. Na panstvo Balmoral kráľovná každoročne cestuje počas letných prázdnin.

Prieskumy pred štvrtkovým referendom naznačujú tesný súboj medzi stúpencami a odporcami škótskej nezávislosti; oba tábory preto na posledné dni pred plebiscitom plánujú intenzívnu kampaň.

Ak sa Škóti rozhodnú pre samostatnosť, od Spojeného kráľovstva by sa oddelili v priebehu 18 mesiacov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.