Katar poslal lietadlá so zbraňami milíciám v Tripolise, viní premiér

Líbyjský premiér Abdalláh Sání Foto: TASR/AP

Benghází 15. septembra (TASR) - Líbyjský premiér Abdalláh Sání obvinil Katar, že poslal tri vojenské lietadlá naložené zbraňami na letisko v Tripolise, ktoré kontroluje opozičná ozbrojená skupina.

Súčasne pohrozil prerušením vzťahov s katarským emirátom, oznámila agentúra Reuters.

Podľa Sáního na tripoliské letisko Matiga dorazili tri Katarom vyslané vojenské lietadlá naložené zbraňami a muníciou.

"Budeme zvažovať... prerušenie vzťahov, ak bude pokračovať takéto zasahovanie do vnútorných záležitostí Líbye," vyhlásil v nedeľu premiér.

Katar na jeho tvrdenie bezprostredne nereagoval. Je však známe, že táto na ropu bohatá krajina podporuje islamistické hnutie Moslimské bratstvo, pôsobiace v arabskom svete. Na Moslimské bratstvo sú napojené aj milície, kontrolujúce letisko v líbyjskej metropole.

Sání súčasne zopakoval predchádzajúce podobné obvinenia voči susednému Sudánu. Ten sa údajne taktiež pokúsil vyslať lietadlo so zásielkou zbraní na tripoliské letisko. Líbyjské orgány stroj zaistili v meste Kufra neďaleko hraníc Sudánu; Chartúm ale tvrdí, že lietadlo prevážalo vybavenie pre líbyjsko-sudánsku pohraničnú stráž.

Líbya v súčasnosti čelí faktickému dvojvládiu, keďže tam paralelne fungujú dva parlamenty a hlavné mesto Tripolis je pod kontrolou islamistom naklonených milícií z Misuráty. Legálne zvolená vláda i poslanecký zbor sa museli uchýliť do východného mesta Tobruk.

Líbya od občianskej vojny z roku 2011 zmieta na pokraji anarchie a situácia v krajine sa v posledných mesiacoch ešte zhoršila. Analytici varujú, že sa môže stať dejiskom zápasu medzi regionálnymi mocnosťami. Podľa správ amerických predstaviteľov Spojené arabské emiráty a Egypt v auguste podnikli nálety voči milíciám v Tripolise.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.