ESĽP prijal Berlusconiho sťažnosť na upretie práva

Silvio Berlusconi Foto: TASR/AP

Rím 20. septembra (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) prijal na prešetrenie sťažnosť talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho proti odsúdeniu za daňový únik, uviedol v piatok jeho advokát.

Berlusconi tvrdí, že pri prejednávaní tejto kauzy mu bolo upreté právo na spravodlivý proces, spresnil pre agentúru Reuters expremiérov advokát Piero Longo, ktorý dodal, že dátum pojednávania ešte nie je stanovený.

Expremiéra odsúdili na štyri roky väzenia za vytvorenie systému daňových únikov prostredníctvom spoločnosti Mediaset. Tento trest mu neskôr zmenili na rok sociálnych prác. Alternatívny trest začal vykonávať v máji v domove dôchodcov.

Kvôli odsúdeniu Berlusconi prišiel o miesto v Senáte, aj o právo voliť a byť volený. Napriek tomu zostáva najvplyvnejšou postavou talianskej pravice. Ako pripomenula agentúra Reuters, premiér Matteo Renzi ho dokonca zapojil do svojho projektu ústavných reforiem, čo vyvolalo kritiku v radoch renziho ľavicovej Demokratickej strany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.