Kyjev vymieňa za svojich vojakov civilistov, píšu New York Times

New York 25. septembra (TASR) - Pre nedostatok vojnových zajatcov z radov proruských separatistov, ktorí majú byť vymenení za ukrajinských vojakov, Kyjev prepúšťa nesúrodé skupiny civilistov zadržaných z rôznych dôvodov.

Výmena zajatcov pri ukrajinskom Donecku, 21. septembra 2014 Foto: TASR/AP

Informovala o tom dnes agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na článok v denníku New York Times.

Výmena zajatcov sa deje na východe Ukrajine každý deň v súlade s dohodou, ktorú strany uzavreli 5. septembra v bieloruskom Minsku. Okrem prímeria sa dohodli na výmene zajatcov vo formáte "všetkých za všetkých". Napríklad v nedeľu každá zo strán prepustila 28 zajatcov.

Avšak zatiaľ čo separatisti, ako sa zdá, prepúšťajú ľudí zajatých počas bojov na východe Ukrajiny, Kyjev často prepúšťa civilistov. "Prepustil nesúrodú skupinu mužov, žien a tínedžerov v teplákových súpravách alebo v špinavých džínsoch, ktorých, ako tvrdia, vzali z väzení až zo vzdialeného Kyjeva," napísali New York Times.

Aj počas víkendovej výmeny mnohí tvrdili, že nikdy nebojovali po boku separatistov a "nemali ani tušenie, ako sa ocitli vo výmene väzňov na východe Ukrajiny". Hovorili, že boli zatknutí pred niekoľkými mesiacmi v iných častiach Ukrajiny za politické akcie, napríklad "protesty za autonómiu na východe Ukrajiny alebo roznášanie letákov".

Jeden z prepustených, Nikita Podikov (17), povedal, že pred dvoma týždňami ho zatkli v meste pri frontovej línii ustupujúci ukrajinskí vojaci.

"Som civilista a zaradili ma sem len preto, aby naplnili počty," uviedol. Poznamenal, že úrady ho obvinili z členstva v gangu "atentátnikov operujúcich za nepriateľskou líniou", hoci dôkaz nepredložili. "Zatkli ma, dva dni bili a zadržiavali pre obchod... Nikdy som nebojoval, nikdy som nikoho nezabil," dodal.

Podikov bol podľa New York Timesov v nedeľu v skupine 27 mužov a jednej ženy a iba sedem z týchto osôb patrilo k separatistom.

V sobotu vláda prepustila skupinu, v ktorej bol podnikateľ z Kyjeva Valerij Ginsberg. Aj jeho po výmene zanechali na opustenom úseku cesty pozdĺž frontovej línie. Tvrdil, že v Donecku nikdy nebol. V Kyjeve bol známy ako stúpenec užších ekonomických vzťahov s Ruskom. Povedal, že toto bola zámienka pre zatknutie.

"Obchodujú s nami ako s dobytkom... Som občanom Ukrajiny. Ako to môžu robiť... Chcel som dokázať svoju nevinu, ale nikdy sa ma nepýtali," dodal Ginsberg.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.