Kuba vysiela na boj s ebolou do západnej Afriky takmer 300 lekárov a s

Zdravotník v ochrannom odeve sprejuje dezinfekčným prostriedkom telo muža, u ktorého je podozrenie, že zomrel na vírus ebola, v Monrovia, Libéria Foto: TASR/AP

Havana 27. septembra (TASR) - Kuba vyšle do západnej Afriky takmer 300 lekárov a zdravotných sestier, aby pomáhali v boji s vírusom Ebola, ktorý tam usmrtil už viac ako 3000 ľudí.

Prvá skupina pozostávajúca zo 165 lekárov a zdravotníkov odcestuje do Sierry Leone začiatkom októbra. Všetci absolvovali odborné školenie v havanskej nemocnici špecializujúcej sa na tropické choroby.     Druhý kontingent, v ktorom bude 296 lekárov a sestier, vyšlú do Libérie a Guiney, uviedla v noci nadnes oficiálna tlačová agentúra Prensa Latina.

Agentúra AP dodala, že v 66 krajinách sveta pôsobí viac ako 50.000 kubánskych lekárov a sestier, pričom v 32 afrických krajinách ich pracuje viac ako 4000. Zámorské misie sú súčasťou lekárskej diplomacie a hlavným vývozným artiklom komunistickej vlády. Okrem toho zahraniční lekári majú možnosť zadarmo sa vzdelávať na jednej z lekárskych fakúlt na Kube.

Epidémia spôsobená vírusom Ebola vypukla v marci v odľahlej časti Guiney, odkiaľ sa rozšírila do Libérie, Sierry Leone, Senegalu a Nigérie. Podľa najnovšej bilancie, ktorú v piatok zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), si epidémia vyžiadala už takmer 3100 obetí na životoch.

Spomedzi predpokladaných alebo potvrdených 6574 prípadov ochorenia neprežilo infekčné vírusové ochorenie 3091 ľudí.

Viac ako polovicu úmrtí zaznamenali v Libérii (1830), kým v dvoch ďalších najviac postihnutých krajinách - Guinei a Sierre Leone - to je podstatne menej.

Ďalšie dve krajiny čierneho kontinentu - Nigéria a Senegal, v ktorých sa tiež objavili prípady eboly, nezaznamenali žiadne nové prípady nákazy ani úmrtia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.