Okresný súd prerokuje obžalobu v kauze platinové sitká

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 29. septembra (TASR) - Okresný súd Bratislava I vytýčil termín zasadnutia v kauze podhodnoteného predaja takzvaných platinových sitiek zo Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR.

"Verejné zasadnutie na predbežné prerokovanie obžaloby je vytýčené na 11. novembra," uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak. Žalobu podala na nižší bratislavský súd Krajská prokuratúra v Bratislave koncom mája a zákonný sudca doteraz študoval rozsiahly spisový materiál.

"Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave podal na Okresný súd Bratislava I obžalobu na obvinených Ing. Juraja L., Ing. Jána K. a znalca Ing. Ondreja B. a to pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, ako aj za prečin nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. V tejto trestnej veci od začiatku trestného konania vykonávala dohľad Generálna prokuratúra SR, ktorej prokurátor sa stotožnil so spôsobom ukončenia prípravného konania podaním obžaloby," uviedla koncom mája pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. Medzi trojicou obvinených okrem spomínaného znalca sú aj nominanti SDKÚ-DS - bývalý vedúci úradník rezerv Ján K. a vedúci služobného úradu rezerv Juraj L.

Podľa prokurátora obvinení vo svojom postavení konali v rozpore so záujmami štátu pri hospodárnom a účelnom nakladaní s jeho majetkom - uvedenej Správe štátnych a hmotných rezerv SR. Podľa obžaloby SŠHR bola spôsobená škoda vo výške viac ako 2,2 milióna eur.

Ide o jeden z mála prípadov, keď sa pred súd dostane znalec. V kauze, známej ako platinové sitká, mal súdny znalec Ondrej B. vyhotoviť znalecký posudok na približne 30-násobne nižšiu sumu, než bola trhová hodnota sitiek. Štát tak mal prísť o viac ako dva milióny eur. Vyšetrovateľ obvinil pôvodne dvoch ľudí, jedného z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a druhého z nepravdivého znaleckého posudku. Vyšetrovanie trvalo viac ako dva roky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.