V pasci úverov


SEBAOBRANA

Ľudovít KUSAL

Konečne sa štát začne viac starať o to, aby nebankovky nemohli dať úver každému. Aj tomu, kto naň nemá.  Dostať úver od nebankových subjektov bude od januára 2013 pre najzraniteľnejšie skupiny problémom. Aj keď si ľudia s nízkymi príjmami alebo ľudia, ktorí nemajú inú šancu dostať sa k okamžitej hotovosti, nemajú často ako inak pomôcť, novela ich viac chráni pred blýskajúcimi sa ponukami úverov i ich menej atraktívnymi následkami. Parlament totiž posvätil novelu zákona o spotrebiteľských úveroch. Boj s modifikovanou úžerou sa konečne začal.

 

Niekto by mohol namietať: načo je zákon? Človek, ktorý na to nemá, by si úver brať nemal. Nie každý však myslí na dôsledky, svedčia o tom aj čísla Sociálnej poisťovne. Vyše 35 tisíc dôchodcov dostáva mesačne len asi 114 eur, zvyšok ich penzie zoberie exekútor… Najčastejšie dlhujú za telefón a práve nebankovkám. Smutné. A táto novela, ktorej účinnosť nastane od nového roka, znamená, že úver by nemal dostať nezamestnaný či človek žijúci z dávok v hmotnej núdzi. Nebankovky si totiž budú musieť preveriť ich príjem. Sami však tvrdia, že nemajú odkiaľ. To je však problém na hlavy manažérov nebankových subjektov. Pre ľudí, nachádzajúcich sa na hranici hmotnej núdze, alebo pre ďalších, ktorých banka nikdy nepustí cez scoring, to však znamená obmedzenie prístupu k okamžitým peniazom.

Sú teda právne zmeny na ich prospech? Keď sa zamýšľam nad touto otázkou, napadá mi jeden prípad, s ktorým som sa stretol počas svojej novinárskej praxe. Môj rovesník, stavbár z južného Slovenska – hádam úverový rekordér na celoslovenskej úrovni –, dokopy mal trinásť úverov. Prvý si bral preto, aby vyplatil ženu zo spoločnej domácnosti, ďalší na auto, aby nevyzeral pred dcérou menejcenne, ďalší na nové vybavenie domácnosti a tak ďalej... Jeden mesiac prípadnej práceneschopnosti znamenal v jeho prípade predĺženie splácania o pol roka navyše. Ten človek si nemohol dovoliť byť nezamestnaný alebo na maródke.

„Pôžičkárne“ sa bránia, že nemajú možnosti na overovanie kredibility klientov. A čo tak výplatné pásky alebo prehlásenie zamestnávateľa o tom, aký typ zmluvy má s potenciálnym záujemcom o rýchle peniaze uzavretý? Argumentujú aj tým, že vyššie úroky sú vlastne splácaním rizikových úverov. Ale ani to neobstojí. Zmluvy sú uzatvárané aj za podmienok 100-percentného úroku na tri roky alebo si ľudia založia dom a po strate zamestnania im reálne hrozí, že prídu aj o strechu nad hlavou.

Novela pomôže každému záujemcovi o rýchly nebankový „spotrebák“ aspoň v základnej orientácii. Pochopiť výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), za ktorý sa dosiaľ schovali všetky možné vopred priznané i zamlčané náklady, bolo a je pre seniorov či ľudí zo slabších rodín obrovským problémom. Po novom sa výpočet RPMN zjednotí a spotrebiteľ ľahšie získa porovnanie tohto typu produktu napríklad s klasickými bankovými spotrebnými úvermi. Výhoda nebankoviek – rýchlosť poskytnutia úveru – sa však nemení, a tým sa žiaľ neznižuje ani hrozba zapliesť sa do úverovej pavučiny... A napríklad práve teraz s Vianocami za dvermi. Veď mať „šťastné a veselé“ za 20 eur mesačne na tri roky je také lákavé...

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.