Vojna v zdravotníctve sa neskončila

lekariSlováci boli v ostatných dňoch svedkami núdzového stavu v niektorých nemocniciach krajiny. Dôvodom boli výpovede takmer 1 500 lekárov na celom Slovensku. Lekári na čele s odborármi bojovali za zmenu riadenia a odmeňovania v zdravotníctve, v ktorom súčasný systém kolabuje. Žiadna transformácia žiadnej vlády jeho boľačky zatiaľ nevyliečila. 

 

Lekárski odborári nastúpili na tvrdú bojovú nôtu. To Slovensko ešte nezažilo. Postavili sa jeden za druhého. Výpovede najskôr podpísalo vyše 2 500 lekárov. Niektorí po dlhých rokovaniach, hrozbe nedohodnutia sa a možno i z pragmatických dôvodov nestratiť prácu – ich stiahli. Aj tak ostali silní. Štátnych predstaviteľov doslova pritlačili k múru, aby splnili ich požiadavky. Podarilo sa. Sčasti. Transformácia je pozastavená a platy im zvýšia o cca 300 eur. Memorandum podpísali a situácia sa pomaly vracia do normálnych koľají. Ako rukojemníka na svoj boj si vzali pacienta. Na pokrový stôl položili zdravie a život občana. Bola to hra na tenkom ľade. S takýmito „komoditami“ je totiž obchodovať zakázané. Ohrozený bol každý z nás. V časti slovenskej spoločnosti ich principiálny postoj vyvolal nedôveru. Pomaly sa verejná mienka začala obracať proti nim. Najmä keď po vypršaní ultimáta a nastolení núdzového stavu desiatky lekárov zhodou okolností po celom Slovensku ochoreli. Akoby sa šírila nejaká epidémia... Chod nemocníc bol vážne ochromený. 

Na druhej strane – mali však inú možnosť? Ich hlasy dlhoročnej nespokojnosti nikto nepočúva. Ich návrhy politici úspešne ignorujú. A ich životnú úroveň možno porovnávať s najslabšími sociálnymi vrstvami na Slovensku. Sú predsa lekári, ktorí zachraňujú ľudské životy. Súboj vlády a lekárov sa skončil bez obetí. Našťastie sa nestala žiadna tragédia. Bitka sa skončila. Ozdravovací proces do zdravotníctva však nepriniesla. Vojna pokračuje. 

(mrs)

Karikatúra: A. MIŠANEKPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.