Zmenu nedosiahneme plachými a nesúrodými experimentmi


čaplovič dušanDušan Čaplovič pre SNN: „Som nielen ministrom školstva, ale aj ministrom športu.“

Zhováral sa: Dušan D. KERNÝ – Foto: Ladislav LESAY

Slovenské národné noviny poskytli pred voľbami priestor vedcovi Dušanovi Čaplovičovi – na ich stránkach po prvý raz formuloval svoju predstavu byť ministrom školstva a športu. Teraz, keď je za nami rad vrcholných športových podujatí, sme sa k tejto téme vrátili.

Pán minister ste prvý ústavný činiteľ, prvý člen vlády, ktorý jasne povedal, že sa máme porovnávať s porovnateľnými – konkrétne s päťmiliónovým Fínskom, prečo to ide v hokeji a nejde v školstve?

Ani fínsky model nevznikol zo dňa na deň, ale učesaním vládnych priorít a jasnou podporou toho, čo školstvu dáva pridanú hodnotu. Dlhodobo, vo väzbách všetkých politických strán, v kontinuite. Fínsky minister zahraničných vecí v jednom rozhovore povedal, že pre mnohé kroky pred desaťročiami nachádzali inšpiráciu v školstve bývalej NDR, najmä v Sasku, ktoré i dnes je na špici vzdelávania vo svete. Odstránili ideológiu a nadviazali na kvalitný systém vzdelávania jeho modernizáciou a nie v plachých a nesúrodých experimentoch, ktoré sa nazývali reformami. Nuž, aj to o niečom svedčí, kam sme išli my a kam svet okolo nás. Rozhodujúca bola kvalita výučby, spoločná, úplne integrovaná základná škola, bez vylučovania slabých a vysávania najlepších. Podobne to bolo aj pri podpore vedy a techniky, výskumu a vývoja. A všetko sa odráža aj v uplatniteľnosti absolventov na trhu práce. Ak vytrvalo pôjdeme touto cestou, určite nám to prinesie ovocie.

Keď sme pri tom Fínsku, kde ste sa ocitli pri majstrovstvách sveta aj na ľade, čo so športovými školami – je to ešte reálne mať to, čo sme dobre fungujúce mali?

čaplovič dušanNáš úspech na fínskom šampionáte predsa bol výsledkom tvrdej práce najmä mladých hokejistov. Famózny brankár Janko Laco napríklad začínal s hokejom na základnej škole v Liptovskom Mikuláši, kde boli hokejové triedy. A podobné osudy mali aj ostatní. Som presvedčený, že podpora športu má význam – najmä toho žiackeho a študentského. Zvažujem podporu – samozrejme transparentným spôsobom – športových škôl; rád čoskoro predstavím systém podpory priamo na školy. Na olympiáde aj paralympiáde máme čoraz menšiu účasť, to treba zmeniť, a preto treba podporovať mládežnícky a akademický šport. Čas na takýto prístup dávno prezrel. Prvýkrát v histórii Slovenska budeme rovnakým metrom finančne odmeňovať všetkých olympionikov, vrátane paralympionikov. Toto sú veci, ktoré majú veľký význam a treba v nich pokračovať. Preto mojou odpoveďou na vašu otázku je jednoznačná podpora športu na školách. Niet inej cesty.

Keď sme hovorili pred voľbami, boli ste proti novým súkromným školám, teraz s nimi súhlasíte – aspoň pri povolení nemeckej vysokej školy?

Na školy sa nepozerám optikou zriaďovateľa, teda či ide o verejnú, súkromnú alebo cirkevnú školu, ale optikou kvality, ktorú musia školy garantovať. Toto je pre mňa kľúčová otázka, a samozrejme aj úloha. Pokiaľ ide o Goetheho UNI, Slovensko potrebuje kvalitné školstvo. Preto som navrhol schváliť jej pôsobenie, veď je to prestížna škola, ktorá so sebou prináša kvalitu a atraktívne medzinárodné referencie, a navyše ponúka vzdelávanie v nemeckom jazyku pre celý región, nielen Slovensko. A nezabúdajme, koľko významných nemeckých, rakúskych a švajčiarskych firiem pôsobí na Slovensku a ony volajú po vzdelaných ľuďoch hovoriacich v nemeckom jazyku.

Ste si istý, že napríklad v odbore hotelierstvo, cestovný ruch, kúpeľníctvo sa naozaj musíme učiť na súkromných školách zo zahraničia?

Nemyslím si, že ide o odbory, v ktorých sa musíme oddať zahraničných skúsenostiam. Ak sa však na to pozeráme z hľadiska etablovaných pracovísk, ktoré sú kombináciou skúseností, odborného pedagogického zázemia a histórie, môže to vytvoriť tlak na kvalitu pre naše pracoviská. Napokon umiestnenie fakulty je v mekke slovenského kúpeľníctva v Piešťanoch a od nemeckých priateľov sa máme čo učiť v oblasti malého a stredného podnikania, vrátane poskytovania služieb verejnosti.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.