Zvieratká a mladí autori

Maroš M. BANČEJ

V ostatnom čase je čoraz populárnejší výrok, že ako sa ľudia správajú k nemým tváram, tak sa dá definovať aj daná spoločnosť. Proti tomuto výroku nemožno nič namietať ani z  etického hľadiska, tobôž nie morálneho. Ostatne, pomerne široký front ekologických aktivistov, dobrovoľníkov a najmä pracovníkov tretieho sektora robí na ochranu prírody, a teda aj „nemých tvárí“ , kusisko každodennej záslužnej práce.

Viem o dobrovoľníčkach a dobrovoľníkoch, ktorí sa bez nároku na odmenu vo svojom voľnom čase starajú o pouličné mačky. Také očkovania, nehovoriac o profylaxii vo forme sterilizácie, sú v dnešných časoch pomerne vysokou položkou a aj napriek tomu sa dotyční usilujú, aby Micky a Murkovia, keď už ich postihlo to, že sú na ulici, mohli svoj mačací život prežiť aspoň trošku dôstojne. Bez chorôb, bez vyhladovania až na smrť a úplne najlepšie u nejakej dobrej duše, ktorá sa o nich postará.

Koncom minulého roka som sa stretol s básnikom, ktorý je členom jedného z najstarších literárnych klubov na Slovensku. Zámerne nebudem menovať dotyčné mestečko. Len tak medzi rečou spomenul, že vydávajú každý rok zborník prác členov klubu a ako vždy poskladali sa naň sami a voľačo prispeli aj ich fanúšikovia. Dotácia, o ktorú sa odvážili žiadať na ministerstve kultúry, bola v sume dvoch lepších večerí v nie príliš nóbl bratislavskom podniku, a aj tak ju nedostali. Keby som bol konkrétny, tak z jednej priemernej odmeny, ktorú dala expremiérka svojim poradcom, by dotyční mladí autori mohli vydávať svoj zborník básní a próz, trebárs aj doplnený o ilustrácie, najbližších päť rokov. Každému z nás je jasné, že momentálne platí heslo: Doba je zlá, je kríza, musíme sa uskromniť. Vychádza mi z toho, že aj začínajúci autori sú pomaly v pásme pouličných mačiek. Akurát že dobrovoľníci a pracovníci tretieho sektora sa nemusia starať o ich očkovanie a nedajbože o ich sterilizáciu. Ak sa vám zdá tento stĺpček účelovo pritiahnutý za vlasy, máte pravdu. Každý autor je najmä individualita. Ak sa hlavne v začiatkoch svojej tvorby združí s podobne „postihnutými“ jedincami či už v rámci okresnej knižnice, či osvetového strediska, je to najmä preto, že si potrebuje overiť, nakoľko je správna jeho umelecká cesta a najmä zdieľať párkrát do mesiaca spoločný vzduch s tvorivými ľuďmi. Až nájde svoju umeleckú cestu, zvyčajne sa osamostatní. Dovtedy však je vizitkou spoločnosti, či mu podá pomocnú ruku ako tvorivému jedincovi alebo ako mačke.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.