Bitka v Nitre prekryla vraždenie v Kyjeve


radikáli - štvorecSúvislosti ukrajinskej zimy, ktoré si antifašisti zrejme nevšimli

Bitka v Nitre prekryla vraždenie v Kyjeve

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Foto: internet-zdroj: businessinsider.com

Bitka holohlavých údajných neonacistov a ich odporcov pred barom na jednej z nitrianskych ulíc vyvolala medzi Slovákmi rozhorčené reakcie najmä na sociálnych sieťach. Aj keď je verejným tajomstvom, že podobné bitky medzi komunitami holohlavých nacistov a podobne agresívnych príslušníkov radikálneho anarchistického hnutia antifa sa dejú po celom Slovensku, ohlas vyvolal práve tento konflikt v Nitre, lebo videozáznam o ňom vysielali všetky televízie, aj keď s odstupom niekoľkých mesiacov od samotnej udalosti.

Päsťou do tváre dostala aj žena, ktorá sa snažila zastaviť vzájomné napádanie sa. Aj keď nie je presne známe, čo bitke predchádzalo, jej brutalita je nespochybniteľná. V slušnom človekovi podobné video vyvolá fyzický odpor a pýta sa, prečo je u nás niečo také možné? Nie je potom ťažké predstaviť si, že ak sa človek ocitne na nesprávnom mieste v nesprávnom čase akokoľvek nezainteresovaný môže sa stať obeťou pouličnej brutality. Ak niekto schvaľuje, či dokonca propaguje akékoľvek násilie, buď je kriminálnik, alebo je psychicky narušený, no najskôr oboje.

PROTI NÁSILIU

Slováci, ktorí zostali z videa šokovaní, žiadajú zlepšenie bezpečnosti a ochranu pred podobnými hrôzami. Petíciu za zastavenie násilia na Slovensku podpísalo už približne päťtisíc ľudí a ich počet vraj narastá. Organizátorkou petície je Lucia Štasselová, ktorá žiada vysvetlenie nečinnosti polície. Iniciuje aj odvolanie ministra vnútra a policajného prezidenta.

Zverejnenie videa z Nitry podnietilo občiansku a cez sociálne siete aj mediálnu kampaň proti neonacistom na Slovensku. To je v poriadku. Lenže extrémistické hnutia pôsobia po celej Európe a pri kooperácii ignorujú hranice, čo je mimoriadne nebezpečné. Podobnú brutalitu ako v Nitre by sme našli vo všetkých štátoch susediacich so Slovenskom. Lenže nie všade sa to skončí bitkou pred barom a policajným vyšetrovaním.

radikáli UA

Medzi radikálmi na Ukrajine pôsobia aj protieurópske politické a ultrapravicové skupiny. To Európskej únii ani slovenským liberálom zjavne nevadí.

Na Ukrajine práve tamojší neonacisti zvrhli spočiatku pokojné protivládne demonštrácie na ozbrojené zrážky s policajnými oddielmi s obeťami na životoch. Krviprelievanie vyvolalo hrozbu občianskej vojny v obrovskom štáte, s ktorým máme spoločnú hranicu. Preto je zvláštne, že antifašistickí aktivisti na Slovensku na tieto fakty dosiaľ nereagovali. Možno si to nevšimli. Skutočne nezaregistrovali, že pod zámienkou presadzovania ľudských práv sa v Kyjeve otvorene prihlásili do zbrane tamojší nacisti?

VYZÝVAJÚ VLÁDU

Nevšimli si to ani zástupcovia Obce spisovateľov Slovenska, ktorí napísali 28. januára výzvu vláde SR? Citujeme: „Obec spisovateľov Slovenska prijala výzvu svojich kolegov spisovateľov z Ukrajiny a vyjadruje znepokojenie nad brutálnym postupom štátnej moci voči demonštrujúcim občanom v Kyjeve. ... Mimoriadnym spôsobom sa nás spisovateľov a publicistov dotýkajú útoky na demonštrantov, no najmä fyzické násilie a prenasledovanie novinárov a spravodajcov médií, ktoré považujeme za barbarské, nedôstojné a za návrat do režimu, s ktorým sme sa v našej krajine rozlúčili v roku 1989. ... Vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby ako člen Európskej únie dôrazným hlasom vyzvala svojho partnera, prezidenta a zástupcov vlády Ukrajiny na dodržiavanie základných ľudských práv demonštrujúcich občanov a na hľadanie spôsobov, ako urýchlene vyriešiť krízu v krajine, ktorou trpia tisíce nevinných občanov.“ Podpísaný je Peter Juščák, predseda OSS, za Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku Ivan Jackanin a výzvu okrem iných podporili aj Peter Zajac či Michal Hvorecký.

OBČANIA RUKOJEMNÍCI

V súvislosti so situáciou na Ukrajine by si však slovenskí aktivisti mali všimnúť jasné fakty. Ide o mocenský boj, v ktorom okrem iného sa neonacisti snažia poraziť starých komunistov. Príslušníci dvoch totalitných táborov sa bijú o moc a občania, ktorí túžia po lepšom živote, sú ich rukojemníci. Túto pravdu však u nás zatiaľ akosi nahlas veľmi nepočuť. Ani nečudo, veď slovenské aj zahraničné médiá informujú o situácii na Ukrajine prevažne z pohľadu politických štruktúr, ktoré majú svoje korene na západnej Ukrajine. Medzi ne patria aj zástupcovia neonacistického hnutia Svoboda a banderovskej militantnej strany UNA – UNSO (Ukrajinská národná armáda – Ukrajinská nacionalistická sebaobrana).

Občiansky aktivista Alexej G. Alexandrov z Kyjeva pre portál DespiteBorders.com povedal: „Na Slovensku by si mali dobre pamätať na haličských nacistov, ktorých následníci teraz tvoria chrbticu ukrajinskej opozície a kyjevského ‚euromajdanu‘. Práve hrdlorezi z divízie Waffen SS Galizien sa aktívne podieľali na potlačení Slovenského národného povstania. Ich vyhlasovanie za hrdinov je dnes hlavným rysom ‚pravého vlastenca‘ na Ukrajine.“

ZA ZÁSTERKOU ĽUDSKOSTI

Pod egidou ochrany ľudských práv občanov Ukrajiny niektorí slovenskí intelektuáli v akomsi bezvedomí zrejme nechtiac podporujú aj tamojších neonacistov. Aj keď z Kyjeva prenikli správy o tom, že ozbrojené konflikty s obeťami na životoch vyprovokovali práve tamojší nacisti, slovenskí antifašisti proti ich vyčíňaniu v susednom štáte neprotestovali. Ak sa od nich slovenskí aktivisti, ktorí podporujú kyjevskú revoltu a ktorí posielajú výzvy vláde SR, nedištancujú, v podstate akoby s nimi súhlasili. Nuž, a to je v príkrom rozpore s antifašistickou agendou na Slovensku, ktorá spustila po zverejnení videa z Nitry petičnú kampaň za odvolanie šéfov silových štruktúr SR. Ako vidno, keď dvaja robia to isté, nie je to presne to isté. Platí to pre nacistov i antifašistov.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.