Hrdinský Jánošík


Hrdinský Jánošík

Margita KÁNIKOVA

V marci uplynie tristo rokov od smrti nášho národného a ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. Ešte máme v čerstvej pamäti oslavy jeho okrúhleho výročia narodenia v prítomnosti vtedajších aj dnešných vládnych činiteľov. Taktiež si spomíname na reakcie vtedajšej aj dnešnej opozície, ktorá tohto skutočného symbolu národa znosila pod čiernu zem.

 Vraj je trápne a nekultúrne uctievať zbojníka a vraha. Azda najviac kričia tí, ktorým sa v rámci privatizácie na ich špinavé ruky prilepilo nemálo koruniek. Tak ako bol Jánošík pre boháčov nebezpečný za jeho života, aj tí novodobí sa boja, že niekto sa bude jánošíkovskou tradíciou inšpirovať a za potlesku verejnosti ich začne oberať o ich „poctivo“ nadobudnuté imanie.

Každý národ má podobného hrdinu a keď nemá, tak si ho vymyslí. Ako povedzme anglický Robin Hood, podobne ako Jánošík pomstiteľ bezprávia a ochranca chudobných. Na rozdiel od Jánošíka jeho skutočná identita nie je úplne bezo zvyšku potvrdená, je skôr zmesou rôznych legiend a ľudovej tvorivosti. Neviem, ako by naši „veľkí ideológovia“ so svojou tézou pochodili v Anglicku.

Krstný list z 25. 1. 1688, riadne zapísaný v matrike, potvrdzuje Jánošíkovu národnosť a rozsudok smrti zo súdu v Liptovskom Mikuláši zo 17. 3. 1713 nám odkazuje, že síce zbíjal, ale nikoho nezavraždil. To, čo bolo medzi týmito dvomi dátumami, nám zanechala literatúra, film, výtvarné umenie a najmä ľudová umelecká tvorivosť, samozrejme v zidealizovanej podobe.

Juraj Jánošík je hrdinom vyše šesťdesiatich literárnych diel slovenskej, českej, poľskej aj maďarskej literatúry. Hodno spomenúť najmä Jána Bottu, Sama Chalupku, Ferka Urbánka a z českej najmä Aloisa Jiráska. V oblasti hudby na túto tému vznikli štyri diela a raz toľko – osem, bolo filmových spracovaní. V rodnej Terchovej stojí jeho monument od Jána Kulicha. Výtvarne ho stvárnili Miloš Bazovský, Martin Benka, Ľudovít Fulla, Koloman Sokol a ďalší. Ak niekto uráža Jánošíka, uráža aj všetky osobnosti, ktoré sa jeho odkazom vo svojich dielach inšpirovali.

Tak trochu si ho prisvojujú aj Poliaci. Považujú ho za svojho tatranského hrdinu, ktorý zbíjal na slovensko-česko-poľskom pomedzí. Autormi veľmi úspešného muzikálu Na skle maľované sú práve Poliaci, poľský básnik Ernest Bryll ako scenárista a Katarzyna Gärtnerová ako autorka hudby. Muzikál sa s veľkým úspechom hrá po celom svete a SND v Bratislave ho hralo tridsať sezón. Diváci videli šesťstoštyridsaťosem predstavení. Čuduj sa svet, aj Maďari sa dali počuť, že spomínaný zbojník bol vlastne Maďar. Aj naši bratranci spoza rieky Moravy by si ho radi prisvojili, ak by zostal nedajbože bezprizorný. To by sa ľahko mohlo stať v prípade víťazstva dnešnej opozície v budúcich voľbách. Najskôr by si Juraja Jánošíka sprivatizovali a potom by ho za ťažké peniaze predali do zahraničia.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.