3 otázky pre: Danielu Suchú, riaditeľku Domu MS v Bratislave


Zhováral sa Maroš M. BANČEJ

  • Dom Matice slovenskej (MS) v Bratislave patrí medzi najagilnejšie organizácie MS na Slovensku. V čom tkvie tajomstvo vášho úspechu?

Ja milujem. Lebo človek, ktorý nemiluje svoju prácu, lepšie by uro­bil, keby sa posadil k dverám chrámu a milodarmi by si zarábal na chlieb svoj každodenný. Niekto hovorí, že Bratislava je vlažná k matičnému hnutiu. Nemyslím si to, lebo i keď je hlavným mestom, to ešte neznamená, že by tu Matica nemala svoje opodstat­nenie. Matica slovenská patrí všetkým, je pre všetkých Slovákov. Ani oblaky nestoja na jednom mieste, ale pohybujú sa a pokrývajú celú zemeguľu.

  • Tohto roku ste zorganizovali celý rad zaujímavých akcií. Ktorá bola podľa vás najvydarenejšia a prečo?

Som žena a Devín – Dovina znamená Deva, a preto sa tam cítim ako doma. Som presvedčená, že Národná slávnosť na Devíne v júni bola najvýznamnejšia a najvydare­nejšia. Stretli sa tam matičiari z celého Slovenska, aby na posvätnom mieste nášho národa vzdali hold sv. Cyrilovi a Metodovi, kráľovi Rasticovi a štúrovcom. Toto je uholný kameň našej národnej kultúry. A práve preto sa tu chceme stretať každý rok poslednú aprílovú nedeľu.

  • Čím Dom MS v Bratislave na sklonku roka 2012 žije a na akú vašu akciu by ste našich čitateľov pozvali?

Žijeme v radosti, lebo tento rok bol organizáciou UNESCO vyhlásený za Rok Antona Bernoláka. A to je pre náš národ veľkou cťou. A s láskou si pripomí­name aj tieto hlboké slová, ktoré Bernolák povedal: „Slováci, toto je slovo moje o reči vašej.“ Písmená pre naše slová nám dal už sv. Cyril a  Bernolák sa znovu vracia k slovu. Slovensko sa slovo bráni, slovom bojuje a slovom vchádza do svetovej kultúry. Opäť sa dostávame k Devínu, kde sa 4. novembra všetci stretneme na slávnost­nej sv. omši, po ktorej bude odhalená pamätná tabuľa na devínskej fare Anto­novi Bernolákovi.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.