3 OTÁZKY PRE: Jána FIGEĽA, predsedu KDH


Fígeľ Ján štvorecEva ZELENAYOVÁ

Stálou agendou KDH sú Mečiarove amnestie. Bude hnutie aj naďalej žiadať ich zrušenie a ak áno, prečo nie aj Kováčovu milosť udelenú svojmu synovi?

Nemali sme problém s revíziou amnestií v obidvoch prípadoch, ale považujeme za dôležité, aby spravodlivosť na Slovensku mala priechodnosť.

A ak to má byť alebo bude aj v kombinácii s rozšírením tohto návrhu, KDH podporí takýto krok. Rozhodnutia sú na tých, ktorí majú kompetenciu. Nie na politikoch.

Blíži sa 20. výročie vzniku Slovenskej republiky. KDH ako jediný politický subjekt hlasovalo proti prijatiu Deklarácie SNR za zvrchovanosť Slovenskej republiky. Neospravedlní sa Kresťanskodemokratické hnutie za tento svoj postoj?

My sme oponovali niektorým krokom, ktoré neboli buď širšie pripravené, alebo neakceptovali naše návrhy. Veď my sme v tom roku prišli s vlastným návrhom ústavy. Veľmi nám záležalo na tom, aby Slovensko bolo nielen samostatné, ale aby bolo úspešné v celkovom vývoji. Aby sa nedostalo do rúk ľudí, ktorí by zneužívali moc. A ak sme nesúhlasili s konkrétnymi textami alebo formuláciami, tak to bolo na vecnej a politickej báze, pričom však podčiarkujem, od začiatku doteraz sa hlásime k dôsledným a dôstojným zástancom a obhajcom ústavnosti. To viete, niekto oslavuje a niekto ochraňuje. KDH nájdete na strane ústavnosti vždy, od začiatku.

Postaví KDH svojho kandidáta na post prezidenta republiky alebo bude podporovať Jána Čarnogurského?

O  tejto otázke sme iba začali diskusiu. Ján Čarnogurský vzniesol túto tému autonómne, ale ešte sme o tom nerokovali ani navzájom, ani tak, aby KDH mohlo prijať definitívne rozhodnutie. Ambíciu postaviť svojho kandidáta považuje KDH za logickú, oprávnenú aj z hľadiska postavenia v parlamente či na politickej scéne. Ale aj z hľadiska zodpovednosti za ďalší vývoj. Kto bude naším kandidátom a kedy túto kandidatúru zverejníme, by som zatiaľ považoval za internú tému.

                                   Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.