3 OTÁZKY PRE: Jána Počiatka, exministra financií SNN 51-52

  • V akom stave je z pohľadu bývalého ministra financií ekonomika Slovenska v čase prijatia štátneho rozpočtu na rok 2012?

Ekonomika rastie najpomalšie od začiatku roku 2010. Ešte nedávno sme mali naštartovanú ekonomiku s jedným z najvyšších rastov v Európskej únii, klesajúcu nezamestnanosť, rezervu v sume 300 miliónov eur. Dnes je nezamestnanosť najvyššia od roku 2005. Reálne mzdy po dlhých rokoch klesajú. Máme vo V4 najvyššiu infláciu za posledných 5 rokov. V júni 2010 bola na Slovensku inflácia v rámci zoskupenia najnižšia. Podnikateľské prostredie podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska je najhoršie za posledných 10 rokov. Prestáva sa nám dariť umiestňovať naše dlhopisy na trhu. Taktiež náš rating je pod tlakom.

  • SNN 51-52 1 TITULKA 3 otázky pre Jána PočiatkaSamotný štátny rozpočet napriek tomu, že hlasovaním v parlamente prešiel, čaká už čoskoro výrazná novelizácia. Nakoľko sú čísla a predpoklady v ňom obsiahnuté reálne?

Prognóza, na ktorej je rozpočet postavený, je len zbožným želaním. Do roku 2014 podľa tohto rozpočtu stúpne dlh na takmer 52 % a v prípade, že by rast v budúcom roku bol nula, čo je už pomerne tiež optimistická verzia, tak už v budúcom roku by vyskočil dlh na 53 % a v roku 2014 až na 56 %. To by znamenalo, že za vlády Róberta Fica bol nárast dlhu štátu na hlavu 1 867 eur a len podľa rozpočtu z prognóz rastu 1,7 % by v tomto pravicovom rozpočte bol nárast 2 548 eur na obyvateľa.

 

  • Do akej miery je z pohľadu opozície cítiť, že s takto hrozivou perspektívou sa ešte súčasná exekutíva bude chcieť popasovať?

Dosluhujúca vláda vytrvalo a arogantne odmieta všetky návrhy z našej dielne, ktoré situáciu podľa nás vylepšujú. Ich vlastné riešenia neboli zverejnené ani kvantifikované. Podľa mňa je to dôkazom, že pravica je naozaj v úplnej agónii, nevie realizovať žiadne opatrenia, ktoré by momentálnu situáciu a najmä potenciálne zhoršenú situáciu v budúcnosti stabilizovali. Nazval by som to útekom z bojiska. Rozpočet je toho najlepším dôkazom.

Ján ČernýPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.