3 OTÁZKY PRE: Ľuba Beláka, predsedu organizácie spisovateľov AOSS


3 OTÁZKY PRE: Ľuba Beláka, predsedu organizácie spisovateľov AOSS

Potrebný dialóg so štátom

Zhováral sa Maroš M. BANČEJ

  • Slovenskí spisovatelia sú združení cez jednotlivé organizácie v Asociácii organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS). Dá sa formulovať hlavný okruh problémov, ktoré v súčasnosti chce Rada AOSS vo vzťahu k štátnym orgánom riešiť?

Hlavným obsahom činnosti jednotlivých organizácií združených v AOSS je podporovať tvorbu svojich členov a zároveň vytvárať priestor na propagáciu ich diel. V skromných podmienkach sa to čiastočne darí. AOSS je však členom SKKD, Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu, cez ktorú sa spoločne s inými umeleckými združeniami snaží aktívne rozvíjať dialóg so štátom nielen na domácej pôde, ale aj smerom k EÚ. V súčasnosti sa pripravuje návrh zákona o Štatúte umelca, ktorý by zásadne zmenil postavenie profesionálnych umelcov v našej spoločnosti.

  • V SNN sme sledovali kauzu Domova spisovateľov v Budmericiach, ale aj problémy s budovou, ktorú vlastní AOSS a Spolok slovenských spisovateľov na Laurinskej ulici v Bratislave. V akom štádiu sú momentálne obe kauzy?

Viaceré problémy v kultúre a zanedbávanie ich riešení v spoločnosti sa z minulého storočia preniesli aj do súčasnosti. Budmerický kaštieľ by mal ísť do rekonštrukcie. Ešte za bývalého ministra bolo na rekonštrukciu vyčlenených vyše milióna eur. Čo bude s kaštieľom v budúcnosti, je skôr otázkou pre ministerstvo kultúry. Nad budovou na Laurinskej ulici visí veľký otáznik. Finančné prostriedky na rekonštrukciu ani jedna organizácia nemá a podpísanie nájomnej zmluvy v roku 2012 nič nevyriešilo. Blízka budúcnosť ukáže, ktorým smerom sa pohnúť. Osobne by som uvítal nové prostredie pre spisovateľské organizácie, ktoré by poskytovalo všetko to, čo v spisovateľskej obci chýba.

  • Ste zároveň viceprezidentom Slovenského centra PEN. Zaujalo už SC PEN konečné stanovisko k výzve londýnskeho centra protestovať pri príležitosti zimných OH v Soči proti niektorým zákonom, ktoré prijalo nedávno Rusko?

SC PEN ako člen svetovej organizácie sa oficiálne k výzve nevyjadril, ale nechal priestor jej členom na spoločné vyhlásenie, na ktoré má v prostredí PEN každý právo. Osobne som proti akémukoľvek zneužívaniu olympijského poslania na politické ciele. Ak sa OH zvrhne na politický súboj alebo presadzovanie parciálnych záujmov skupiny ľudí, etnika, národa či štátu, svetové športové podujatie prestane mať zmysel.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.