3 OTÁZKY PRE: Štefana PETEJU, majiteľa jedinečnej zbierky šlabikárov z Bardejova


peteja - štvorec3 OTÁZKY PRE: Štefana PETEJU, majiteľa jedinečnej zbierky šlabikárov z Bardejova

Kniha s mimoriadnym poslaním a zmyslom

Zhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ

● K podujatiam 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie prispel svojou nezvyčajnou výstavou šlabikárov z celého sveta Štefan Peteja z Bardejova. V jeho zbierke sa nachádza aj najstarší slovenský šlabikár z roku 1896. Čím vás tieto prvé školské učebnice zaujali, že ste sa stali ich zberateľom?

Tak ako väčšina príbehov aj ten môj zberateľský sa začal náhodou. Pred vyše štvrťstoročím mi jeden z mojich priateľov daroval nezvyčajný dar – výtlačok šlabikára. Kniha, s ktorou sa stretol každý z nás v školských laviciach, vo mne prebudila nielen spomienky na časy dávno minulé, ale niečo oveľa väčšie – záujem a odhodlanosť venovať tejto knižke svoj voľný čas a pochopiť jej dôležitosť i zmysel v našom živote.

Vo svojej zbierke máte šlabikáre z celého sveta. Čo majú spoločné?

Spoločným znakom všetkých šlabikárov, bez rozdielu krajiny a kontinentu, je ich úprimnosť, ktorou sa prihovárajú deťom na celom svete. Univerzálnosť tejto knižky je zreteľná takmer vo všetkých jej vydaniach a je badateľná bez ohľadu na to, či človek rozumie alebo nerozumie jazyku, v ktorom je napísaná.

● Ste jediným zberateľom šlabikárov na Slovensku?
Podľa mojich vedomostí som momentálne jediným zberateľom šlabikárov u nás. Moja zbierka obsahuje vyše šesťsto exemplárov z každého kontinentu. Lenže čo ma v poslednom čase napĺňa ešte viac ako pokračovanie v zháňaní chýbajúcich exemplárov, je obrovský záujem o moju zbierku tak medzi školákmi, ako aj dospelými. Ak máte chuť vrátiť sa do čias, keď ste sedeli v školských laviciach, navštívte niektorú z mojich výstav šlabikárov, ktoré sú plánované v slovenských mestách počas rokov 2013 a 2014. Teším sa na stretnutie s vami.

                                                               

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.