3 otázky pre Zlaticu LEHOTSKÚ, riaditeľku Domu Matice slovenskej v Galante


DMS GalantaZhováral sa Dušan D. KERNÝ

● Nedávno ste v Galante odhalili plastiku poulárneho slovenského speváka Karola Duchoňa? Prečo a z čoho ste sochu zaplatili?

V Galante sme osadili plastiku speváka preto, lebo je našim rodákom a určite si to zaslúži. Náklady na sochu sa vyšplhali na 8 000 eur. Dve tisíc ešte chýba. Financovanie sme riešili cez zbierku. Prvú verejnú zbierku uskutočnil Dom MS v Galante vlani; vyzbierali sme 650 eur. Príspevky boli väčšinou od matičiarov, ale táto suma by nestačila. Preto sme iniciovali celoslovenskú zbierku, povolenú ministerstvom. Priaznivci a obdivovatelia tohto nášho nezabudnuteľného speváka môžu stále prispieť na špeciálny účet Domu MS číslo: 2901063753/0200. Očakávame, že do konca júna 2012 sa náklady na dôstojný pamätník pokryjú. Všetkým, ktorí doteraz na našu zbierku prispeli, ďakujeme, osobitne predsedovi Matice Mariánovi Tkáčovi, predsedovi TTSK Tiborovi Mikušovi a mestu Galanta.

Portrétna busta Karola Duchoňa je zrejme prvá na Slovensku...

Nevieme o nijakej ďalšej. Túto vytvoril akademický sochár Ladislav Sabo, architektonické práce sú dielom Ing. arch. Ladislava Struhára.

Medzi propagátorov duchoňovskej zbierky sa chcú zaradiť aj Slovenské národné noviny – aký ohlas má vo vašom okruhu ich nová podoba?

Usilujeme sa propagovať ich a ponúkať záujemcom. Zaznamenali sme pozitívne ohlasy na zmenu podoby Slovenských národných novín. Dobrá správa je, že sa už dajú zakúpiť vo väčších obchodných centrách po celom Slovensku a vo vybraných novinových stánkoch a pobočkách Slovenskej pošty. Noviny sa však stále nedostávajú ku všetkým potenciálnym predplatiteľom.

 

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.