3 OTÁZKY pre:Milana STANA, výtvarníka a vydavateľa


3 otázky pre Milana Stana, výtvarníka a vydavateľa

Stále je na čom sa smiať        

 Zhováral sa Maroš M. BANČEJ

Ste na poli humoru ako doma či už ako karikaturista, či vydavateľ legendárneho časopisu Kocúrkovo. Ako to je podľa vás so zmyslom Slovákov pre humor? Mení sa s dobou? Je ešte na čom sa smiať?

Slováci vždy mali, majú a aj budú mať zmysel pre humor. Len v niektorých obdobiach ho bolo vidieť viac. Veď aj prvý slovenský román bol humorný a satirický – René príhody mládenca a skúsenosti od J. I. Bajzu. Za socializmu bolo viac času na rozprávanie anekdot, teraz je času pomenej, no s rozprávaním anekdot sa neprestalo. Napríklad: „Čo znamená skratka SaS? – Sami a Sebe.“ „Kto je to Fico? – Mečiar light!“ „Načo nám slúžia peniaze? – Na to, aby sme mohli prežiť túto dnešnú drahotu.“ Stále je na čom sa smiať.

Mimoriadne populárne sú vaše knihy mapujúce humor viažuci sa k jednotlivým mestám, obciam či regiónom Slovenska. Ktorý región je z tohto hľadiska najväčším ložiskom humoru?

Využívam obrovský archív Kocúrkova, ktorý vydávam už 24 rokov, a postupne vydávam knihy anekdot na určité témy. Tak to bolo v knihe Slovensko v anekdotách. Dozviete sa z nej, na čom sa smiali naši predkovia, aký bol a je ľudový humor v rôznych slovenských mestách a dedinách. Anekdoty sú zoradené v abecednom poradí miest a obcí. Čo sa týka Slovenska, najbohatší región na humor je Záhorie. Tam si naozaj vedia vystreliť zo seba a zo svojich najbližších. Ale ani štiavnický Nácko, či ujo z Detvy sa nedajú zahanbiť.

Čo nové vyšlo a čo chystá vaše vydavateľstvo v najbližšom čase?

Teraz som vydal knihu Slovenská republika v anekdotách 1993 – 2013, ktorá prináša prehľad anekdot o našich politikoch a vtipy, na ktorých sa smiali Slováci v predošlých dvadsiatich rokoch. Nájdete tu 2 595 anekdot a 232 karikatúr.

Sú tam vtipy na prijatie eura, rôzne krízy – plynové, finančné, dlhové, hospodárske, o gorilách, o rozličných celebritách – veď začítajte sa a pripomeňte si tých dvadsať rokov!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.