Andrej DANKO: Nebudeme provinciou, ostaneme svojprávnym štátom


Pôsobiť v Bruseli neznamená byť „mimo“, aj tam ide o Slovensko

Nebudeme provinciou, ostaneme svojprávnym štátom

Zhováral sa Ivan BROŽÍK – Foto: (red)

Prezidentské voľby sú už v podstate za nami, aj keď čakáme na definitívne rozuzlenie v druhom kole.  Témou dňa sa stávajú voľby do Európskeho parlamentu. Strany predstavujú svojich kandidátov a nasadzujú ťažké kalibre. Slovenské národné noviny oslovili právnika, predsedu SNS Andreja DANKA a – už aj kandidáta na poslanecký post v Bruseli.

● Na tlačovej konferencii, na ktorej SNS zverejnila kandidátku, ste okrem iného povedali: „Je to moja povinnosť zabojovať o to, aby SNS, aj keď v súčasnosti nie je v slovenskom parlamente, sa dostala do bruselského parlamentu. Kde inde sa dá zabojovať o práva Slovákov a čo by iné dokázali aj naši predkovia, keby nebojovali o parlament v tom čase? Prečo sa uchádzal o pozície v parlamente Štúr? Prečo Slovenská národná strana bojovala o pozície v Prahe? Prečo naši ľudia bojovali o pozície v zahraničí?“  Prečo práve vy osobne ako predseda politickej strany kandidujete do europarlamentu ako stranícka jednotka?

Ako predseda SNS cítim zodpovednosť za stranu, za Slovensko a za jeho budúcnosť v Európe. Môj podpis je tiež ako prvý pod Popradským memorandom – programovým dokumentom, ktorý vytyčuje náš vzťah k Európskej únii a žiada jej zmenu. Preto sa budem usilovať zo všetkých síl potiahnuť SNS, aby mohla v europarlamente tieto požiadavky na zmeny presadzovať. Kde inde sa dá bojovať za práva Slovákov v Európe, ak nie v Bruseli a Štrasburgu?  Chcem pomôcť etablovať SNS v bruselských štruktúrach a pri rokovaniach s potenciálnymi partnermi. Musíme sa spojiť, aby sme mali silnejší hlas pri žiadaní o reformy. Už dnes rokujeme s partnerskými stranami v Európe o potrebe reforiem a o spoločnom postupe v europarlamente.

● Lenže je tu aj otázka – čo bude so SNS, keď budete pracovne často v zahraničí?

Dnes ešte pôsobím ako advokát, takže čas musím deliť medzi prácu a SNS. Deklaroval som už, že sa advokácie postupne vzdám pre profesionálnu politickú dráhu, takže by mi síce niečo pribudlo, ale aj ubudlo. Máme niekoľko príkladov, že europoslanci zvládali aj iné funkcie. Samozrejme, uvedomujem si, že by bolo mnoho cestovania, ale v dnešnej dobe mobilov, mailov a internetu sa mnohé veci dajú organizovať aj na diaľku, a navyše stranícka činnosť je kolektívna práca, teda na svojich miestach sú ľudia, ktorí sú za určitý úsek v SNS vždy zodpovední. Pôsobiť v Bruseli – to však neznamená ,,byť mimo“. Treba tam byť priamo na mieste, pretože práve tam sa dnes o Slovensku rozhoduje. Treba byť tam a vyvinúť všetko úsilie, aby sme nedospeli do štádia, že sa bude rozhodovať o nás bez nás. Strácame suverenitu, všetko sa čoraz viac centralizuje, a to dokonca aj vo veciach, ktoré nemá význam centralizovať. Kto iný, ak nie predseda SNS má zabojovať v Bruseli a Štrasburgu o to, aby Slovensko zostalo Slovenskom, suverénnym štátom a nie provinciou, ktorá bude musieť slepo poslúchať. Inak sa môže stať, že naše parlamentné voľby budú v budúcnosti fraškou, divadlom – pretože z nich vzídu poslanci, ktorí nebudú mať reálne právomoci a budú len vykonávateľmi bruselských rozkazov.

● Dodajme, že za predsedom SNS na kandidačnej listine ako číslo dva kandiduje prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj a ako číslo tri súčasný europoslanec Jaroslav Paška. Medzi kandidátmi je aj meno bývalého futbalistu Dušana Tittela. Predsa len sa však ešte vráťme k prezidentským voľbám. V súvislosti s nimi SNS podala trestné oznámenie na prokuratúru a žiada aj jasné dôkazy od samotných kandidátov na preukázanie finančných zdrojov vynaložených na kampaň.

Nech používajú transparentné účty a o platbách informujú na svojich webových stránkach. Kandidáti na prezidenta by tiež mali uviesť vo svojich majetkových priznaniach, kto im na volebnú kampaň prispel, v akom rozsahu a čím sa za to zaviazali. Budúca prvá osoba v tejto republike sa predsa nesmie báť kontroly verejnosti.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.