Nedele nepatria zlatému teľaťu


VŠIMLI SME SI

Nedele nepatria zlatému teľaťu

Ján ČERNÝ

Nedele nesvätíme nákupmi... Zatiaľ ešte nie. Slovenské národné noviny si všimli významné víťazstvo občanov, zvolenského rímskokatolíckeho farského a dekanského úradu a tiež takmer neznámej politickej strany Aliancia za nedeľu (AZN) proti vulgárnej reklame zvolenského nákupného centra so sloganom – Nedele svätíme nákupmi.

 

Aj podľa priloženého obrázku sa tým spomínaný komerčný subjekt dopustil hrubej urážky nielen veriacich, ale aj kresťanskej symboliky. Občania sa proti takejto nevkusnosti postavili. Presne ako v symbolickom boji Dávida s Goliášom vyhrali svoj boj. Zorganizovali petičné a iné protestné akcie, až napokon samotné vedenie nákupného centra muselo provokačnú reklamu stiahnuť a sľúbiť jej výmenu za inú, menej poburujúcu. Občianska aktivistka a organizátorka petície pani Zuzana Vandáková v tejto súvislosti vyhlásila: „Petícia splnila svoj účel. Reklamu jej organizátori stiahli a nahradili novou, neutrálnou a neurážlivou.“ Zároveň poďakovala všetkým, ktorí sa do zberu podpisov pod petíciu zapojili a podporili ju.

Nielen Zvolen, ale i celé Slovensko potrebuje vyslobodenie z takéhoto a podobného ekonomického otroctva. Je postavené na tom, že núti ľudí pracovať bez nároku na odpočinok nielen počas pracovného týždňa, ale aj počas soboty a nedele, vo dne i v noci a dokonca aj počas štátnych sviatkov. Je tiež na zamyslenie nás všetkých, ako je možné, že mzda zamestnanca istého supermarketu na Slovensku nie je ani na úrovni jednej tretiny mzdy, ktorú dostáva zamestnanec toho istého supermarketu v Rakúsku. Pričom ceny tovarov sú porovnateľné. Je na zamyslenie aj to, že rovnaký supermarket je v Rakúsku v nedeľu zatvorený, ale na Slovensku nie. Zvolenská Európa všetkým Slovákom pripomenula, že nedeľu máme stráviť v kruhu svojej rodiny a nie v (nie nevyhnutnej) práci alebo na nákupoch.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.