Aby ľudia bývali lepšie


PSS inzercia PrešovPrvá stavebná sporiteľňa poskytla už štvrť miliardy eur na obnovu bytových domov

Martin MACEJ

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS, a.s.) je významný finančný partner, ktorý pomáha občanom Slovenska lepšie bývať. Okrem sporenia a poskytovania úverov na bývanie pre fyzické osoby začala financovať ako prvá banka na Slovensku aj obnovu bytových domov. Od roka 2000 doteraz poskytla na ich obnovu viac ako štvrť miliardy eur, presnejšie 254,15 milióna eur (do 31. mája 2012).

Za tieto finančné prostriedky sa podarilo čiastočne alebo celkovo obnoviť vyše dvetisíc bytových domov. Záujem o obnovu bytových domov stále narastá. Príčin je niekoľko. „Polovica občanov Slovenska žije v bytových domoch. Až 80 % z nich bolo postavených pred rokom 1992 a väčšina z nich si v súčasnosti vyžaduje obnovu. Motiváciou je predovšetkým snaha o úsporu nákladov na energie, ktoré sú z roka na rok drahšie a drahšie. Ďalej je to zvýšenie hygieny bývania, predĺženie životnosti domu, zveľadenie majetku vlastníkov bytov a v neposlednom rade aj zlepšenie vzhľadu obnovenej budovy a celého obytného prostredia,“ hovorí Ing. Imrich Béreš, predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne.

ÚROK LEN 2,99

Vzhľadom na vysoký záujem o financovanie obnovy bytových domov sa najväčšia stavebná sporiteľňa na Slovensku rozhodla v roku 2012 ešte viac podporiť vlastníkov bytov v bytových domov v ich snahe bývať ekonomickejšie čo najskôr. Tým usporia nielen výdavky z vlastných peňaženiek, ale šetria aj životné prostredie a výdaje štátneho rozpočtu. Preto PSS, a. s., poskytuje už od apríla úvery na obnovu bytových domov výhodnejšie ako v minulosti. Až do konca júla 2012 majú pre všetkých žiadateľov jednotnú úrokovú sadzbu len 2,99 % ročne. Táto sadzba platí nasledujúce 4 roky. Po ich uplynutí sa zmení na sadzbu od 4,99 % ročne, pričom platí, čím vyšší úver, tým nižšia úroková sadzba. Priemerná úroková sadzba takéhoto úveru len ťažko nájde konkurenciu na slovenskom finančnom trhu.

REKORDNÝ ROK

Rok 2011 bol v oblasti financovania obnovy bytových domov pre Prvú stavebnú sporiteľňu rekordný. Na obnovu bytových domov poskytla najväčší objem úverových prostriedkov v celej svojej histórii. Spolu to bolo 334 úverov v celkovom objeme 41,093 milióna eur. Nárast v porovnaní s dovtedy rekordným rokom 2008 predstavoval 10,2 % a v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2010 to bolo dokonca +45,3 %! A tento rok je ešte úspešnejší. Už počas prvých piatich mesiacov roka 2012, aj vďaka spomenutej zvýhodnenej úverovej ponuke, PSS, a. s., poskytla vyše 21,9 milióna eur spoločenstvám vlastníkov bytov, správcom bytových domov a bytovým družstvám, čo predstavuje viac ako polovicu z objemu úverov poskytnutých na tento účel v roku 2011.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.