Ako splnomocnenec Nagy skončil...


Nagy L. štvorecPOZNÁMKA

Ako splnomocnenec skončil...

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ - Foto: Ladislav LESAY

Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László A. Nagy vo funkcii skončil minulý týždeň po tom, čo premiérovi Robertovi Ficovi odovzdal svoj abdikačný list. Nagy vyhlásil, že toto rozhodnutie prijal po dôkladnom uvážení, keď ho k tomu predtým vyzvala parlamentná strana Most – Híd. Za hlavný dôvod stiahnutia splnomocnenca Nagyho predseda strany Béla Bugár označil skutočnosť, že vládny Smer-SD v parlamente nepodporil novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín, ktorou chceli poslanci za stranu Most – Híd odstrániť nesúlad medzi zákonom o jazykoch menšín a zákonom o dráhach. 

Keby bol parlament novelu schválil, železničné stanice a zastávky na zmiešaných územiach by sa mohli označovať aj dodatkovými tabuľami v jazyku národnostných menšín.
Premiér následne vyhlásil, že za splnomocnenca Nagyho nájdu náhradu. „Zoberieme na vedomie, ak pán Nagy takéto rozhodnutie prijme a nájdeme kvalitného človeka, ktorý okamžite nastúpi,“ povedal R. Fico po rokovaní vlády. Podľa neho predseda strany Most – Híd Béla Bugár vedie tichú vojnu so Stranou maďarskej komunity (SMK). „Prosím pána Bugára aj SMK, nech ma nevťahujú do svojich bratovražedných súbojov,“ povedal R. Fico s dodatkom, že niekomu zjavne prekáža, že medzi vládou a národnostnými menšinami je pokoj, rovnako ako vo vzťahoch medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. „Za každú cenu tu chce niekto konflikt,“ vyjadril sa premiér. Bélu Bugára sa spýtal, prečo nebol v parlamente aktívny, keď počas minulej vlády bol podpredsedom pre národnostné menšiny Rudolf Chmel z Mostu. 

László A. Nagy sa už pri svojom nástupe do funkcie splnomocnenca pred rokom vyslovil, že otázka železničných značení bude skúškou pre jeho úrad. Keďže kompetentným orgánom pre používanie menšinových jazykov je Úrad vlády SR, predložil návrh novely vedúcemu úradu Igorovi Federičovi a požiadal ho, aby ho postúpil na rokovanie vlády. Návrh predostrel Nagy aj ministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi. Zástupcovia ministerstva informovali úrad splnomocnenca, že nemajú výhrady proti novelizácii príslušných právnych predpisov, ale nie cez novelu zákona o dráhach. Novelu poslanci strany Smer-SD v parlamente zamietli. Označovanie železničných objektov aj autobusových staníc v jazyku národnostných menšín teda zatiaľ nie je legálne. V súlade s platnými zákonmi sú naďalej iba tabule v štátnom slovenskom jazyku.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.