Ako v lete varili huspeninu


HUMORESKA

Milna ZEMO

 

Bola nedeľa podvečer kdesi uprostred júla. Horúčava zaľahla na Slovensko. Na vetvách stromov za našimi oknami ležali spotené veveričky. Chvosty im bezvládne viseli dolu a z kožušiniek sa im až tak parilo. Čochvíľa padlo načisto vyšťavené zvieratko dole a s úľubou sa rozvalilo na chrbátik s vystretými labkami do chladivého machu.

V tejto situácii, prosím pekne, mi teta Magálová vo vypasovanom čiernom tričku radí na RTVS ako uvariť huspeninu.

Ako ju dať do špajze, kde som nameral 43 stupňov Celzia, aby stuhla. Radila, že dobré je aj priedomie. V tú nedeľu mravce na našom priedomí skákali idúc domov do mraveniska ako vrabce. Tak ich rozpálený betón pálil na nožičky. Vrchol v nedeľnej podvečernej varechovej šou nastal, keď dve tetušky v írečitých zásterkách začali vysmážať fánky a želali mi šťastné fašiangy. Vtedy som si povedal, že toto asi nebude premiéra.

Môj bystrý intelekt opäť aspoň raz nesklamal. Bola to repríza, lebo leto je na všetkých slovenských staniciach časom repríz. Dramaturgovia ešte pred odchodom na dovolenku narýchlo nahlásia čísla pásov, na ktorých sú podľa nich najvydarenejšie výtvory z celého televízneho roka (ten je od septembra do júna) a tie potom opakujú tak, ako ich majú zoradené v kôpkach. „Televizákom“ vôbec nezáleží na tom, čo zo škatule polezie von. Horúčavy v prvej dekáde júla však podcenili. Bolo tak teplo, že sa nikomu z normálnych ľudí nechcelo pohnúť preč od televízora. Musím povedať, že na stokrát opakované seriály a filmy som v lete pripravený, ale huspenina a fánky v nedeľu podvečer, keď je vonku na dvore zemeguľa od horúčav roztečená, na to ma nikto nepripravil.    

Aby ste ma však zle nepochopili. Nie som proti letným reprízam. Ponúkajú množstvo šancí ako sa uliať aj inde, nielen len v televízore. Len ich využívame málo. Modelová situácia: čo by sa stalo, keby bulvár vyšiel síce so správnym dátumom, ale s obsahom ako mal na deň presne pred rokom? Zbadal by to niekto? Nie a nie! Lebo každý rok bulvár točí v lete stále rovnaké invenčné články: koľko stojí zmrzlina na kúpalisku, kde majú najlacnejšie hod dogy, čím sa treba natrieť na slnku alebo kde sa cez dovolenku vyvaľujú celebrity.

Chlapci a dievčatá z bulváru, vyskúšajte to aspoň raz. Garantujem vám, že si to nikto z vašich čitateľov s jednoduchými nárokmi na život ani nevšimne. Len tam musíte nejako implantovať Sagana a Bezáka či aktuálnu tému, o ktorej sa svorne hovorí v krčmách i pred kostolom. Aby predsa len niečo prvá signálna sústava vašich čitateľov nezašípila.

Tiež mi napadlo, že by sa v lete cez týždeň mohli reprízovať stále dokola iba niektoré dni. Konkrétne len sobotu. Nedeľu nie, lebo po nej ide pondelok a človek sa cíti po celý deň hlúpo. Mali by sme tak permanentnú celonárodnú siestu a aspoň by sme nič v robote nepokazili. Ale na to sa ešte musím opýtať, či by mi to prešlo.

 

Milan ZEMO

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.