Gustáv Murín: Gorily v podsvetí


gorila kauza sašoKNIHA TÝŽDŇA

Marenčin PT, Bratislava 2012

Spisovateľ Gusto Murín je mužom činu. Autor úspešných bestsellerov o mafii a mafiánoch na Slovensku si okamžite uvedomil nitky a väzby spájajúce živých či nebohých mafiánskych bossov s finančnými žralokmi z Penty a J&T, ako aj s ďalšími „veľkopodnikateľmi“ a napísal knihu, ktorá si rýchlo nájde medzeru na knižnom trhu, najmä keď avizovaná „Gorila“ Toma Nicholsona po súdnych prieťahoch ešte knižnú podobu nedostala.

Čitateľ, ktorý pozná predošlé Murínove knihy o mafii (Mafia na Slovensku, Mafia v Bratislave, Boss všetkých bossov), skonštatuje, že autor si v prvých dvoch tretinách knihy pomohol rešeršou vlastných kníh, ktoré podáva takpovediac v kocke. Zvyšná tretina knihy sa zaoberá kauzou Gorila a ponúka aj zjavné či skryté väzby medzi organizovaným zločinom a časťou slovenskej podnikateľskej elity. Ostatne, v oboch prípadoch ide o peniaze a kde sa točia veľké sumy, tam sa logicky objavujú ostrí chlapci s vyholenými hlavami a zároveň aj uhladení veľkopodnikatelia v drahých limuzínach. Murín si spolu so svojím vydavateľom tak trocha huncútsky utiahli z nadšených konzumentov „mafiánskych príbehov“, ale na druhej strane im poctivo ako bonus poskytli komplexný prehľad o tom, ako Malchárek nahradil Ruska na poste ministra hospodárstva, kto a ako ťahal za nitky, keď sa štiepila strana ANO, prípadne zimomriavky vyvolávajúcu genézu vstupu skupiny Penta do nášho zdravotníctva a jej (takmer úspešnú) následnú snahu o jeho úplné ovládnutie.

Samozrejme, autor nie je investigatívny novinár, ktorý riskuje krk detektívnym pátraním v teréne. Murín získava svoje informácie z otvorených zdrojov, väčšinou z novín a časopisov, čo na záver knihy poctivo priznáva siahodlhým zoznamom autorov a článkov. To však nič nemení na tom, že táto kniha je zaujímavé, inšpiratívne a smutné čítanie.

 

(mab)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.