Arogancia moci


POZNÁMKA

Oto BALOGH

V Grécku to vrie. Tamojšia vláda čelí masovým protestom obyvateľov proti jej úsporným opatreniam. Štrajk námorníkov a zamestnancov gréckych prístavov sa usiluje potlačiť vyhlásením občianskej mobilizácie, podobne ako to urobila v prípade štrajku zamestnancov aténskeho metra. Oprávňuje ju na to zákon z roku 2007, vzťahujúci sa na mimoriadne situácie v mierových časoch.

A tých je v Grécku s krachujúcou ekonomikou stále viac. Gréci, zvyknutí na istý životný štandard spred obdobia hospodárskej krízy, sa vyhrážajú neplatením daní, čím chcú prejaviť svoju nespokojnosť s opatreniami úradujúcej vlády. Tento druh občianskej neposlušnosti je síce trochu zvláštny, ale minimálne rovnaký prívlastok náleží reakcii Christine Lagardeovej, úradujúcej generálnej riaditeľke Medzinárodného menového fondu (MMF). Tá prostredníctvom britského denníka The Guardian nespokojným Grékom odkázala, že by mali prestať fňukať a radšej by mali platiť dane. Lagardeová, ktorej ročný príjem na poste šéfky MMF je skoro 468 tisíc USD, totiž zo svojich príjmov žiadne dane neplatí. V zmysle Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch z roku 1961 je na svojom poste považovaná za diplomatického zástupcu, ktorý podobne ako zamestnanci OSN je oslobodený od platenia daní z príjmov na miestnej, národnej, regionálnej či globálnej úrovni. Lagardeová, členka francúzskej pravicovej strany UMP (Únia za ľudové hnutie), je vo funkcii šéfky MMF od júla 2011. Úrad prevzala po D. Strauss -Kahnovi, ktorý musel nútene odstúpiť pre sexuálnu aféru. Od jeho nástupkyne sa očakávalo, že dá zabudnúť na hriechy svojho predchodcu, ale tento zámer nie celkom vyšiel. Tesne po jej nástupe do funkcie sa začalo proti Lagardeovej vyšetrovanie francúzskej prokuratúry. Šéfka MMF je podozrivá zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, lebo ešte v roku 2008 vo funkcii ministerky pre ekonomické záležitosti, financie a priemysel odsúhlasila vyplatenie mimosúdneho vyrovnania v objeme 285 miliónov eur pre podnikateľa B. Tapieho, ktorý bol osobným priateľom a obchodným partnerom vtedajšieho francúzskeho prezidenta N. Sarkozyho. Lagardeová, povolaním právnička, bola po ukončení štúdia asistentkou amerického senátora W. Cohena a dlhé roky šéfovala právnickej firme Baker and McKenzie. V rokoch 2007 – 2011 bola ministerkou vo vláde F. Fillona a od roku 2011 patrí ako úradujúca generálna riaditeľka MMF medzi najmocnejších predstaviteľov finančnej elity. Už len z tohto hľadiska je veľmi nepravdepodobné, že z obvinení, ktoré boli proti nej vznesené, zaprší.

                                                                                                             Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.