Blahobyt postupuje

Inflácia sa v súčasnosti blíži k piatim percentám. Za euro si môžeme kúpiť stále menej a menej. A výrobcovia vymýšľajú ďalšie triky, ako nás ošmeknúť. Spoliehajú sa, že občan je ovca, ktorá sa nechá dojiť. Akoby náhodou sa pod akýmsi pláštikom „ekológie“ z pultov predajní strácajú šesťkilogramové balenia pracích práškov.

Vraj tie menej kilogramové majú taký istý účinok a poslúžia na taký istý počet praní ako ich objemnejší predchodcovia. Kto však doma kontroluje, či sype do dávkovača práčky 9 alebo 10 dekagramov prášku? A aký je cenový rozdiel medzi „ekologickejším“ a väčším balením? Takmer nijaký.
Pamätám si na vynikajúci jogurt v štvrťlitrovej fľaške. Za korunu tridsať. Mal z dnešného pohľadu niekoľko nedostatkov. Prvým a hlavným bolo, že sa vyrábal za socializmu. Druhým, že nebol popísaný blahodarnými účinkami na žalúdok, črevá či konečník, balenie nedeklarovalo obsah nejakých tých „bifidus“ a ešte bohviečoho, a napokon – bol v skle, teda v balení, ktoré „gazdinkám pôsobilo pri nákupe ťažkosti“. Dnešné jogurty mali donedávna asi 150 mililitrov, balené boli v praskajúcom plaste s neustále sa prederavejúcim viečkom. Boli a doteraz sú z akejsi neidentifikovateľnej pudingovej škrobovej hmoty, zato nám však ochránia zdravie hádam aj po smrti. Lenže – zrazu sa cvrkli na 135-mililitrové. Nevšimli ste si? Vaša chyba. My áno! Cena sa však podľa očakávania nescvrkla, zostala pôvodná.
Nejde len o jogurty. Z dvadsiatky cigariet (autor je nefajčiar) je teraz devätnásť za viac peňazí, z čokoládovej tyčinky je 5 gramov dolu, cena však zostala, rožky sú kratšie a drahšie, chlieb ešte nedávno kilogramový má 900 gramov. Za nezmenenú cenu. Už len aby z litra benzínu, ktorý zaznamená počítadlo výdajného stojanu, vtieklo do nádrže auta iba 9 decilitrov. Ten, kto poberá pravidelnú mzdu a má to šťastie, že ešte prácu má, pravdepodobne už zabudol, kedy mu ju šéfovia naposledy zvýšili. Sociálne dávky sa znižujú, naopak platby za sociálne služby rastú. A to, že meter nie je meter, liter prestal byť litrom a kilogram už dávno nie je kilogram, si od samého blaha nevšímame.
Ján ČERNÝPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.