Budú farmárske supermarkety?


Budú farmárske supermarkety?

Ivan BROŽÍK

V susednej Českej republike to už vôbec nie je otázka, ale skutočnosť. Ak by sme zmysel týchto potravinárskych veľkoobchodov rozviedli, potom pôjde o veľkoplošné predajne, ktoré budú ponúkať sortiment zložený výhradne z produkcie českých chovateľov a pestovateľov.

Farmárske supermarkety v Českej republike zakladá podnikateľ David Kukla. Je to pomerne mladý človek, vzdelaním technik, ale s presvedčením...: „Pre mňa je najpodstatnejšia informácia o pôvode potraviny. Nielenže chcem vedieť, ale aj mám právo vedieť, kto ju vyrobil, v akých podmienkach a na akej kvalitatívnej úrovni. Musím vedieť, čo obsahuje.“

Kukla najprv založil sieť obchodov SKLIZENO, tie majú doteraz v ponuke kvalitné potraviny s podmienkou miestnej produkcie. Momentálne priamo v centre Prahy, tam, kde sa neodvážili ani predajne známych reťazcov, otvára veľkopredajňu s takouto ponukou. Dokonca jeho konkurenti sa tak veľmi obávajú tlaku na zákazníkov, že už mu aj vo vlastných hypermarketoch po celej ČR ponúkajú až do 400 štvorcových metrov plochy, na ktorých by mohol predávať potraviny vyrobené či dorobené v Českej republike.

„My už dnes pokojne postavíme obchod naproti veľkému reťazcu, dokonca to považujeme za plus,“ konštatoval pre agentúry D. Kukla. Farmárske supermarkety sú podľa neho len ďalšou fázou vývoja trhu s farmárskymi výrobkami. Takéto obchody už podľa neho dlho fungujú napríklad v Belgicku alebo Nemecku. Výkonnosť poľnohospodárstva v minulom roku na Slovensku opäť tentoraz výrazne poklesla. Vyplýva to zo správy o poľnohospodárstve a potravinárstve SR za rok 2012, ktorou sa mala zaoberať vláda na prvom poprázdninovom zasadaní. Poľnohospodárstvo dosiahlo podľa tejto informácie v roku 2012 zisk 48,7 milióna eur, čo bolo o 33,8 percenta menej ako v predošlom roku. Pokles výkonnosti sa prejavil najmä v medziročnom znížení výnosov. Tie dosiahli úroveň 2 099,7 milióna eur. V porovnaní s rokom 2011 je to pokles o 334,9 milióna. eur. K tomuto trendu prispela nielen nižšia produkcia komodít rastlinnej výroby, ale aj pokračujúci dovoz komodít živočíšneho pôvodu. Čo viac dodať?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.