Chce vytvoriť ľudový typ svojej strany


Pavol FresoBratislavský župan Pavol Frešo – novým predsedom SDKÚ-DS

Minulotýždňový víkend žilo Slovensko hokejom. V čase slovenského hokejového ošiaľu sa konal aj snem pravicovej strany SDKÚ-DS. Po volebnom fiasku v predčasných voľbách si doterajší líder Mikuláš Dzurinda vstúpil do svedomia – nebýva to častý jav u slovenských politikov – a ponúkol predsednícku funkciu svojim kolegom.

Napriek ohláseniu kandidatúry zo strany Lucie Žitňanskej, ešte pred voľbami z pozície ministerky spravodlivosti, napriek jej vysokej podpore najmä v hlavnom meste a napriek tomu, že je ženou v politike –novým predsedom SDKÚ-DS sa stal bratislavský župan a poslanec Národnej rady (NR) SR Pavol Frešo. V straníckych voľbách porazil protikandidátku výrazným rozdielom – získal 242 zo 400 kandidátov. Po I. Radičovej je to ďalšia prehra ženy v rámci tejto strany.

  • ĽUDOVÝ A NÁRODNÝ

Novými podpredsedami sa stali: Jozef Mikuš, Ivan Štefanec, Viliam Novotný (tretí kandidát na predsedu) a Martin Fedor. Sekretárom je Štefan Kužma. Napriek skutočnosti, že P. Frešo nebol nikdy považovaný za podporovateľa M. Dzurindu, podpredsedovia získali po zvolení prezývku „Dzurindovi muži“ – čím sa potvrdilo, že expredseda istý vplyv na smerovanie strany nestratí. Protikandidátka L. Žitňanská ponuku na funkciu 1. podpredsedníčky odmietla. Podľa nového predsedu je to škoda. P. Frešo presvedčil delegátov novou víziou vytvoriť z SDKÚ-DS stranu ľudového typu a odkloniť sa od cesty typickej mestskej strany. Mestské smerovanie ju skoro vo voľbách pochovalo. Župan P. Frešo sa okrem toho v posledných mesiacoch prezentoval aj ako národne orientovaný politik bratislavského regiónu. Finančne podporil Národnú púť na Devín, ktorú organizovala Matica slovenská, a dokonca sa vyjadril o výstavbe baziliky kráľa Rastica na jej pôvodnom mieste pod devínskym bralom. Verme, že to nebola len jeho „predvolebná“ kortešačka, a spolupráca Matice a Bratislavského samosprávneho kraja bude naďalej pokračovať najmä v organizovaní národného života v hlavnom meste.

  • ODCHÁDZAJÚCI DZURINDA

durinda mikuláš karikatúraBývalý predseda M. Dzurinda, ktorý stranu založil a viedol dvanásť rokov, na sneme emócie neprejavoval. Pre denník SME sa vyjadril, že čas ukáže, či bude P. Frešo lepším predsedom ako on. Jemne poukázal na fakt, že predseda vykonáva ďalšie dve volené funkcie – poslanca a župana. Z jeho reakcií sa dalo vycítiť, že Frešovo víťazstvo Dzurindu netešilo. V strane ostáva ako radový člen. SDKÚ-DS v posledných prieskumoch verejnej mienky nedosiahla ani potrebných 5 percent preferencií na vstup do parlamentu.

(mrs)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.