Prišli strieborní chlapci


VŠIMLI SME SI

Keby prišiel v pondelok 21. mája popoludní cudzinec z nehokejovej krajiny, napríklad z Portugalska, na bratislavské námestie SNP, asi by bol v šoku. Toľko najmä mladých ľudí so slovenskými zástavami, toľko švárnych dievčat so slovenským znakom na tvárach, toľko rodín s malými deťmi, ktoré pomaľované trikolórou a v dresoch o pár čísiel väčších trúbili na trúbky, zrejme by ho to vyviedlo z rovnováhy.

Jednoducho niečo výnimočné! Píšem to preto, že som hneď na začiatku námestia stretol skupinku žien z portugalského mesta Faro, ktoré sa lámanou angličtinou vypytovali, ako sa dostanú na Bratislavský hrad. Keď som ich ako-tak nasmeroval, jedna z nich sa opýtala: Máte dnes štátny sviatok? Moja odpoveď znela: Majstrovstvá sveta v hokeji. Striebro. To je ten sviatok...

Nadšení fanúšikovia sa začali na hlavné bratislavské „akčné“ námestie sústreďovať krátko popoludní. Od pol štvrtej už bol priestor pod súsoším partizánov plný vďačných Slovákov – vyše dvadsať tisíc. Na expresne postavenom pódiu ich v nálade udržiaval agilný moderátor, no nemusel sa ani namáhať. Všetci trpezlivo čakali na našich strieborných chlapcov, ktorí sú v týchto dňoch na Slovensku hrdinami. Tí sa trochu zdržali po dvojhodinovej ceste autobusom z letiska na námestie SNP. Po celej Bratislave ich lemovali zástupy fanúšikov. Ich účasť spolu mohla dosiahnuť v uliciach hlavného mesta aj 35 tisíc ľudí.

Hokejistom patrí nekonečná vďaka nás Slovákov za to, že tak statočne bojovali za našu malú krásnu krajinu s takými štátmi ako Kanada či USA. Azda na námestí nebolo človeka, ktorý by pri pohľade na hokejistov vystupujúcich z autobusu na pódium necítil silné búšenie srdca. Vzrušenie, radosť, vďačnosť. Emócie, ktoré sa vznášali vo vzduchu. Interakcia medzi hokejistami na pódiu a fanúšikmi mala náboj slnečných lúčov, aj keď pršalo. Sme hrdí na to, že sme Slováci!

(mab) - Foto: Marek BANČEJPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.