Cena Najkrajšia kniha Slovenska pre Maticu


knihy-ilustrákVydavateľstvo Matice slovenskej bodovalo v súťaži už dvakrát

Maroš M. BANČEJ

Súťaž o Najkrajšie knihy Slovenska organizuje Medzinárodný dom umenia Bibiana v spolupráci s ministerstvami kultúry, školstva, so Slovenskou národnou knižnicou a s ďalšími partnermi. V súťaži sa udeľuje 8 hlavných cien a 20 kníh získa titul Najkrajšia kniha Slovenska. Na tohoročnom jubilejnom 20. ročníku zabodovalo Vydavateľstvo Matice slovenskej, ktoré dostalo hneď dve ocenenia – cenu Ministerstva školstva SR za učebnicu Dejepis pre 8. ročník základnej školy a 3. ročník gymnázia s osemročným štúdiom a titul Najkrajšia kniha Slovenska pre publikáciu Príbehy zo starej Bratislavy.

„Samozrejme, takýto výsledok je veľmi príjemný. V dvadsiatke Najkrajších kníh Slovenska sme za uplynulé roky mali viacero titulov, ale iba jednu hlavnú cenu, pred poldruha desaťročím za detskú knihu Lov slov. Cena Ministerstva školstva za učebnicu nás osobitne teší, lebo do vydávania učebníc sme vstúpili iba v minulom roku dvoma titulmi vydanými takpovediac ‚na kolene‘ a z toho hneď jeden získal cenu,“ povedal nám riaditeľ Vydavateľstva Matice slovenskej Stanislav Muntág. Cena za Dejepis pre 8. ročník základnej školy a 3. ročník gymnázia s osemročným štúdiom poteší o to viac, že Matica slovenská tak dokázala, že aj v konkurencii vydavateľstiev, ktoré sa venujú vydávaniu učebníc desaťročia, má dostatočné odborné, ale aj umelecké kapacity, aby v tejto oblasti zabodovala. Vydavateľstvo Matice slovenskej má ocenení za svoju produkciu viac. Okrem najkrajších kníh Slovenska takmer každoročne získajú niektoré vydania VMS ceny Bibiany za najkrajšie a najlepšie detské knihy, mnohí autori dostali za vydané diela ceny Literárneho fondu, ceny E. E. Kischa a podobne. Štefan Moravčík sa umiestnil vo finále ceny Anasoft Litera a vydavateľstvo získalo dokonca ocenenie Gourmand World Cookbooks Award 2004 za knihu P. Ševčoviča Z kuchyne starého Prešporka. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo vo štvrtok 3. mája v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Samozrejme že nemohli chýbať ani zástupcovia Vydavateľstva MS a jedno z víťazstiev práve za učebnicu bolo pre mnohých prítomných prekvapením. Riaditeľ VMS Stanislav Muntág to pre SNN komentoval stručne: „Berieme vážne úlohu, ktorú má Matica slovenská zakotvenú aj v zákone, a tou je spolupracovať pri tvorbe učebníc a učebných textov. Z vydavateľského hľadiska máme ambíciu pôsobiť na tomto poli kvalitne, zodpovedne a úspešne.“

  • RECEPT NA KNIHU

Zaujímalo nás, či existuje recept pre vydavateľa ako zabodovať v súťaži o Najkrajšiu knihu. „V Najkrajších knihách Slovenska sa nehodnotí obsah, ale kvalita výtvarného a technického spracovania, dizajn, ilustrácie a podobne. Myslím si, že vieme urobiť peknú knihu, ale na to, aby zabodovala v tejto súťaži, musí zaujať aj niečím osobitým, a to už je najmä otázka financií. Dopriať knihe kvalitný papier, väzbu, vyšperkovať ju rôznymi knihárskymi špecialitkami, ako sú razba, parciálny lak, špeciálne materiály, kombinovaná väzba, lacetka a podobne, to všetko stojí peniaze, ktoré do predajnej ceny premietnuť nemôžete, lebo čitatelia by si knihu nekúpili,“ priblížil nám situáciu Stanislav Muntág. Jedno je však isté. Každé ocenenie a každá mediálna informácia je kamienkom do marketingovej mozaiky a ak tých kamienkov je veľa a sú dostatočne pestré, dokážu pritiahnuť ku knihe záujemcov.

  • MLADÁ GENERÁCIA AUTOROV

Keďže ocenenia získali knihy určené najmä mládeži, je zrejmé, že tento segment knižnej tvorby patrí medzi silné stránky VMS. „Detskú literatúru pokladám za jeden z dôležitých pilierov vydavateľského diela Matice slovenskej od jej vzniku. Zdá sa mi významné, že desaťtisíce žiakov na Slovensku berú do rúk učebnice s menom Matice slovenskej na obálke a pokladám za naše poslanie získavať mladú generáciu pre čítanie, viesť ju cez literatúru k vlastenectvu, ku kultúrnemu rozhľadu, k umeleckému vkusu, rozširovať jej poznatkový obzor najmä vo vlastivednej tematike. Nazdávam sa, že tomu výborne slúži napríklad naša edícia Povesťová mapa Slovenska, ktorá má dobrý ohlas u čitateľov i u odbornej verejnosti,“ konštatoval na túto tému riaditeľ VMS. A vydavateľstvo má v rukáve ďalšie projekty. Rozširuje sa už spomínaná Povesťová mapa Slovenska a k Zobraným spisom Hronského chcú pridať ďalší dodatkový diel s dlho očakávaným výberom z publicistiky. Pre skutočných fajnšmekrov VMS pripravuje monografiu o Jurajovi Turzovi a novú edíciu s pracovným názvom Slovenské príbehy, v ktorej chce prezentovať beletrizované biografie osobností našich dejín.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.