Csákyho pohŕdavé skúšobné balóniky


csáky SMK štvorecSlovenskí Maďari sa chystajú kandidovať aj voliť do maďarského parlamentu

Viliam KOMORA – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Provokatívne a arogantné vyhlásenie člena predsedníctva neparlamentnej slovenskej politickej strany Pála Csákyho, keď nevylúčil, že ak bude mať možnosť, tak by kandidoval do maďarského parlamentu, bolo len ďalším pokusom destabilizácie a testovania slovenskej politickej scény od tohto politika a jeho SMK.

Ako vnímať takéto pohŕdanie slovenským štátom a jeho zákonmi? Buď to je testovanie verejnosti, alebo skúška, ako sa k jeho výroku postaví politická moc na Slovensku, teda tie orgány, ktoré majú kompetencie týkajúce sa slovenského štátneho občianstva. Ak by tento exemplárny nacionalistický politik skutočne kandidoval v Maďarsku, musí mať aj maďarské štátne občianstvo, za čo by podľa platnej legislatívy prišiel o štátne občianstvo SR.

NEBOL BY PRVÝ

P. Csáky by nebol prvý, čo neskrýva svoje zámery. Blížiace sa voľby do maďarského parlamentu podnecujú viacerých predstaviteľov slovenských Maďarov a tých, čo sa nimi dali zviesť. Nedávno svoje „túžby“ po dvojitom občianstve demonštratívne prejavili v Košiciach...

Maďarský parlament proti všetkým zaužívaným, ako aj osobitým medzinárodným zvyklostiam totiž schválil 23. decembra minulého roku zmenu volebného zákona. Podľa neho budú môcť voliť do zákonodarného zboru u našich susedov aj Maďari z okolitých štátov, ktorí vôbec nemajú trvalý pobyt v Maďarsku. Dá sa povedať, že parlamentné voľby na jar v roku 2014 budú pre všetkých, čo sa hlásia k veľkému Maďarsku.

Most-Híd 2Takéto urážlivé a povýšenecké konanie maďarského štátu voči svojim susedom je len ďalším pokusom o revíziu Trianonu. Ako ináč možno vysvetliť slová poslanca maďarského parlamentu za vládny Fidesz Zoltána Köszegiho, ktorý v polovici augusta na víkendovom maďarskom Národnom fóre v Sedmohradsku verejne pripustil možnosť revízie Trianonskej zmluvy s  termínom na jej sté výročie a oneskorenú reakciu na jeho vystúpenie. Stanovisko vlády a strany maďarského premiéra Viktora Orbána prišlo až po piatich dňoch, keď sa dištancovali od revizionistických vízií tohto poslanca. Dĺžka váhania oficiálnych miest pritom hovorí sama za seba. Dodajme, že podľa Köszegiho bude revízia možná asi o osem rokov, keď by mohlo mať Maďarsko silnejšie medzinárodné postavenie.

Stanovisko ministerstva zahraničných vecí Maďarska akoby celú záležitosť zaklincovalo, keď potvrdilo, že maďarská vláda chce dodržať všetky medzinárodné záväzky a zmluvy a budúcnosť Maďarov v okolitých krajinách zabezpečí najskôr autonómia v súlade s medzinárodnou praxou. K výroku o autonómii už fakt nie je čo dodať!

CEZHRANIČNÝ NÁBOR

Pokiaľ ide o celoštátne maďarské voľby, vlastne ani jedna relevantná maďarská politická strana nevylúčila, že sa nebude orientovať aj na voličov spoza hraníc. Do kampane sa začínajú pridávať aj kandidáti mimo Maďarska.

            Na Slovensku sa zatiaľ potichu hovorí o možnosti, že do maďarských volieb pôjde komárňanský podnikateľ a herec Olivér Boldoghy, ktorý už občianstvo SR stratil. Predpokladá sa volebná účasť predsedu SMK Józsefa Berényiho a najotvorenejšie sa k nej prihlásil Pál Csáky. Všetci títo, ale aj ďalší nádejní poslanci maďarského parlamentu tým vlastne priznávajú, že majú okrem slovenského aj maďarské štátne občianstvo, alebo že ho mienia získať. Keďže slovenská výkonná moc nemá možnosť zistiť, či skutočne majú aj maďarské občianstvo, zostáva buď sa ich na to spýtať, alebo si počkať, či skutočne budú v maďarských voľbách kandidovať. Ak sa objavia na kandidátskej listine, jasne sa preukáže, že sú maďarskými štátnymi občanmi a slovenské úrady im budú môcť odňať slovenské štátne občianstvo. Možno kalkulujú práve s tým – aby mali väčšiu popularitu, získali širšiu medializáciu a dostali sa do roly akýchsi trpiteľov za veľké Maďarsko a maďarský národ. V každom prípade ich konanie vyzerá ako dobre premyslená a načasovaná provokácia, ktorá môže z medzinárodného hľadiska a vzájomných slovensko-maďarských vzťahov vyznieť všelijako, len dobre nie.

REFRÉN O AUTONÓMII

Zaráža už len pomyslenie, že člen predsedníctva SMK, jej bývalý predseda, ale tiež exposlanec NR SR a dvojnásobný podpredseda vlády SR, bývalý člen rád vlády a iných významných najvyšších štátnych zastúpení za Slovenskú republiku v EÚ a Rade Európy by sa mal stať poslancom maďarského parlamentu, resp. doň kandidoval. Bol by to výsmech slovenskej štátnosti a celej slovenskej spoločnosti.

Csáky sa už sa vyjadril, že nechce stratiť slovenské štátne občianstvo. Koná však v rozpore s tým, ba proti tomu. Za povšimnutie stojí tiež jeho vyjadrenie z konca augusta o školskej a kultúrnej autonómii, pričom nikdy a nikde nepovedal, v čom by takáto autonómia spočívala. Preto sa vynárajú ďalšie otázky, či všetky tieto aktivity nie sú len medzistupeň k politickej autonómii a následnému odčleneniu slovenského územia.

            Pál Csáky by sa možno už mal zamyslieť, pouvažovať a preložiť si vlastné meno a priezvisko do slovenčiny. Možno by pochopil, že jeho korene nie sú v tom štáte, na ktorý sa neustále obracia a kde možno len zneužívajú jeho národné cítenie. Ale doma je doma.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.