Csatáry našiel azyl v rodnom Maďarsku


eva zelenayováPOZNÁMKA

Eva ZELENAYOVÁ

Na základe informácie Centra Simona Wiesenthala britskí žurnalisti objavili miesto pobytu v súčasnosti najhľadanejšieho vojnového zločinca Lászloa Csatáryho. Podľa centra hral dôležitú úlohu pri deportáciách 15 700 košických Židov do koncentračného tábora v Osvienčime na jar 1944. Ako zástupca polície zvláštnej komisie sa však podieľal nielen na príprave zoznamu, ale aj na zatýkaní, mučení a deportácii približne 1 200 „nespoľahlivých občanov“ mesta.

Denník Sme v tejto súvislosti uverejnil niekoľko článkov. Pod titulom Najhľadanejší nacista bol veliteľom v Košiciach uviedol, že „Csatáry bol po vojne v roku 1948 v neprítomnosti odsúdený za vojnové zločiny v rodnom Maďarsku...“ No v článku pod názvom Košický sadista – číslo jeden na zozname nacistov ten istý denník napísal: „Okresný súd v Košiciach po bezvýslednom pátraní 8. júna 1948 odsúdil Csatáryho v neprítomnosti na trest smrti povrazom, 15 rokov straty občianskych práv a zhabanie osobného majetku. Rozsudok súdu sa našiel až koncom júla t. r. v Ústave pamäti národa.“

Kto je László Csatáry? Svedkovia, ktorí vypovedali pred súdom v roku 1948, ho opisovali ako fešáka s kamenným srdcom. Cynický úsmev a kožený korbáč, čistý doktor Mengele, tak utkvel v pamäti svojich obetí. Csatáry pôsobil v roku 1944 ako vysoký policajný funkcionár a politický dôstojník na vtedajšom Policajnom riaditeľstve v Košiciach. Bol členom maďarskej fašistickej Strany šípových krížov, ktorá v tom čase bola v Maďarsku pri moci. Košice a juh Slovenska sa po Viedenskej arbitráži v roku 1938 stali súčasťou Maďarska. Csatáry sa pred koncom vojny stratil a až v roku 1995 ho zadržali a identifikovali v Kanade, kde v roku 1955 získal štátne občianstvo. V roku 1997 práve pre podozrenie z vojnových zločinov mu občianstvo odňali. Kanadu preto bez stopy opustil. Až nedávno, v rámci operácie Posledná šanca sa ukázalo, že azyl našiel v Budapešti.

Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR apeluje na slovenské orgány, aby sa zasadili o vydanie Csatáryho na Slovensko a aby súd s ním sa konal na území SR. Maďarské orgány sa neponáhľajú. Zato médiá na Slovensku urobili z maďarského nacistu slovenského vojnového zločinca. TA3 napríklad odvysielala správu, „že Csatáryho môžu súdiť aj za zločiny, ktoré spáchal na území vtedajšieho Slovenského štátu“(?). Miroslav Klobučník na blogu časopisu Týždeň v kauze Csatáry vidí našu poslednú príležitosť „prestať zahmlievať a konečne sa čestne vysporiadať s našou totalitnou minulosťou“. A Ladislav Struhár mu pritakáva: „Áno, štát, ktorý sa nevie vysporiadať so svojou minulosťou sa, žiaľ, nikdy nezaradí medzi kultúrne a sebavedomé štáty Európy. O temnej minulosti Slovenského štátu sa nehovorí, neučí v školách...“

Naozaj, prečo? Aby sa ľudia nedozvedeli pravdu?



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.