Debakel pravice otvára dvere sociálnemu štátu

Balogh OtoPOZNÁMKA

Oto BALOGH

Predčasné parlamentné voľby priniesli drvivú porážku pravice a prvýkrát v histórii samostatnej Slovenskej republiky je viac ako reálna jednofarebná vláda, ktorú sa na základe zisku osemdesiatich troch poslaneckých mandátov a poverenia prezidenta republiky pokúsi zostaviť suverénny víťaz volieb strana Smer-SD. 

Jej predseda okamžite po vyhlásení výsledkov volieb ponúkol pravicovým stranám, ktoré sa dostali do parlamentu, rokovania o možnej koalícii a deklaroval, že je pripravený spolupracovať s každým, kto bude ochotný podporiť jeho sociálne a proeurópsky orientovaný program. Z prvých reakcií pravicových strán je však zrejmé, že uprednostnia odchod do opozície a novú vládu bude Smer-SD zostavovať sám.

Čo bude znamenať táto skutočnosť pre ďalší vývoj v slovenskej ekonomike? Novú, zrejme jednofarebnú vládu čaká v ekonomickej oblasti množstvo práce na domácej aj zahraničnej pôde. Doma stojí pred ňou neľahká úloha urobiť poriadok vo verejných financiách. Z vyjadrení lídra Smeru R. Fica je zrejmé, že prvým krokom k stabilizácii verejných financií bude zabezpečenie úplnej funkčnosti daňových inštitúcií, pretože bez fungovania daňového systému nebude nová vláda schopná garantovať spoľahlivý chod štátu. R. Fico prichádza s tzv. programom sociálneho štátu, solidarity a ochrany občanov pred následkami sociálnej krízy. Ako druhý krok víťaz volieb sľubuje prijatie takých rozhodnutí, ktoré garantujú, že v tomto roku nebude deficit verejných financií vyšší než plánovaných 4,6 percenta. Dosluhujúca vláda už na začiatku roka ,,zaťala sekeru“ 900 miliónov eur, preto bude udržanie plánovaného deficitu viac ako ťažké. Tým viac, že plánovaný rast HDP 1,7 percenta, z ktorého vychádza plán deficitu, je dosť nepravdepodobný. Za tretí dôležitý krok považuje predseda budúcej vlády stabilizáciu situácie v najohrozenejších rezortoch, najmä v zdravotníctve, kde existujú nesplnené záväzky v súvislosti s odmeňovaním lekárov, pričom sa s nárokmi hlásia aj ďalší zdravotnícki pracovníci.

Popri upratovaní v domácich verejných financiách čakajú nový kabinet vážne ekonomické úlohy aj v zahraničnej oblasti. Slovensko potrebuje v roku 2013 výrazne skresať schodok štátneho rozpočtu. Budúci rok by sme mali spĺňať maastrichtské kritérium, ktoré nám diktuje nižší deficit ako tri percentá HDP. Nová vláda musí pripraviť konsolidačné opatrenia v objeme1,4 miliardy eur. Smer-SD chce pätinu tejto sumy získať zavedením bankovej dane z vkladov firiem, od ktorej očakáva prínos 350 miliónov eur. Zvýšenie zdanenia firiem s ročným ziskom vyšším ako 33 miliónov eur z 19 na 22 percent má byť ďalším zdrojom príjmov, ktoré poslúžia na skresanie 1,5-miliardového deficitu. Je nepochybné, že vzhľadom na zlý stav verejných financií sa nový kabinet v ekonomickej oblasti nevyhne ani nepopulárnym krokom. Je viac ako isté, že s podporou opozície počítať nemôže. Zložitá bude aj situácia v oblasti vzťahu novej vlády a odborov, najmä v problematike Zákonníka práce, ku ktorému mal Smer-SD vážne výhrady. Isté mantinely v tejto oblasti sú z celoeurópskeho hľadiska zadefinované, preto bude zaujímavé sledovať, ako si bude Smer počínať v prípade eventuálnej kolízie európskych a odborárskych záujmov. Šancu, že môže byť úspešná, naznačujú slová predsedu Smeru, ktorý deklaroval, že programové vyhlásenie vlády chce pripraviť v sociálnom dialógu so všetkými sociálnymi partnermi. Slovensko potrebuje pokoj, stabilitu a program, ktorý bude chrániť ľudí. Najsilnejšia politická strana na Slovensku má všetky predpoklady na to, aby svoje zámery úspešne realizovala. Najbližšie štyri roky však budú pre suveréna slovenskej politickej scény naozajstnou skúškou odolnosti a odbornej zdatnosti.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.

 

 

 

 


 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.