Devín znovu privítal vlastencov


devínDruhý ročník Národnej slávnosti na Devíne nesklamal očakávania

Devín privítal vlastencov

Maroš M.BANČEJ – Foto: autor

Na staroslávnom Devíne, ktorý je tesne zviazaný s našou históriou, bolo v sobotu 27. apríla mimoriadne živo. Už od rána sem prúdili stovky ľudí, aby sa zúčastnili na druhom ročníku Národnej púte na Devín. Kto prišiel, určite neobanoval. Čakal ho duchovný zážitok pri slávnostnej gréckokatolíckej omši, ale aj umelecký, o ktorý sa postarali folklórne súbory z celého Slovenska. SNN boli už tradične pri tom.

 

Devín 2012 21

Prítomných pozdravil predseda Matice slovenskej, ktorá bola hlavným organizátorom osláv.

„Vitajte, na slávnych miestach nášho národa! Vitajte, na národnom sviatku na posvätných miestach, z ktorých dýcha naša slávna história!“ Týmito slovami privítal účastníkov Národnej púte na Devín predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. To už však bolo vyvrcholenie celého podujatia, ktoré už od rána privítalo stovky vlastencov zo všetkých kútov Slovenska.

DUCHOVNÉ SLOVO

Devín 2013 D6

O duchovné slovo sa postarali grécko-katolícki duchovní. Prišiel aj podpredseda NR SR J. Fígeľ (KDH).

Druhý ročník Národnej slávnosti na Devíne sa začal v Kostole sv. Kríža. Konala sa tu slávnostná gréckokatolícka archijerejská svätá liturgia, ktorú celebroval gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak. Spieval Gréckokatolícky katedrálny  zbor Kyrillomethodeon. Bol to skutočne nevšedný duchovný zážitok pre všetkých prítomných. Staroslovienska liturgia sa rozliehala nad námestím v Devíne a po homílii zazneli aj tieto slová: „Náš národ od čias svätých Cyrila a Metoda sprevádza slovo Božie a práve viera v Boha mu pomohla prekonať všetky protivenstvá. Tá viera, ktorá ho iste bude sprevádzať aj v tomto tisícročí.“

Nevšedným zážitkom na záver slávnostnej omše bola aj recitácia slávneho Proglasu, citlivo podaná pani Evou Kristinovou. Nasledovalo kladenie vencov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda, na ktorom sa okrem predstaviteľov cirkvi a miestnej samosprávy zúčastnil aj predseda MS Marián Tkáč a podpredseda NR SR Ján Figeľ.

BOHATÝ PROGRAM

Devín 2013 D7

Recitovala herečka Ida Rapaičová. Vystúpili aj liptovskí mladí matičiari s pásmom o vierozvestcoch.

Už počas kladenia vencov k sochám sv. Cyrila a Metoda a k pamätnej tabuli Antona Bernoláka, ktorý na fare v Devíne pôsobil, začalo námestie pred devínskym Kultúrnym domom ožívať sprievodnými akciami. Svoje stánky tu otvorili tradiční remeselníci – od drotárov cez výrobcov tradičných kožených opaskov až po výrobcov píšťaliek a fujár. Práve výrobcovia našich tradičných hudobných nástrojov pripravili pre najmenších účastníkov tvorivú dielňu, kde si deti mohli vyskúšať, čo povedzme obsahuje taká výroba fujary. Vzápätí nasledovala prehliadka folklórnych súborov a skupín z Heľpy, zo Šumiaca či z Detvy. Búrlivý potlesk prítomných si vyslúžila Terchovská muzika J. Ďuračku a fujaristi z Domu Matice slovenskej v Bratislave. Nasledovalo kladenie vencov k pamätníku Železnej opony a k pamätnej tabuli Ľudovíta Štúra. To už sa však začali účastníci zoraďovať na Púť Matice slovenskej na Devínsky hrad.

■ SPRÍTOMNENÁ HISTÓRIA

Za spevu národných piesní prišli slovenskí vlastenci na Devínsky hrad, kde ich v kolíske slovenskej a slovanskej vzdelanosti privítal kráľ Rastislav v podaní pána Jozefa Šimonoviča. Po slávnostných prejavoch a modlitbe k našim vierozvestcom zaujala inscenácia v podaní Mladej Matice a Miestneho odboru Matice slovenskej z Liptovského Mikuláša, ktorá sprítomnila slávne okamihy viažuce sa k tomuto historickému miestu. Je však na počudovanie, že aj napriek reprezentatívnej účasti našich i zahraničných verejných a diplomatických činiteľov s výnimkou RTVS, rádia Lumen a televízie Lux novinárska obec podujatie jednoducho odignorovala. Zdá sa, že najlepším „repelentom“ odháňajúcim dnešné médiá na Slovensku je použitie slova „národný“ v názve akcie. Neúčasť médií však určite účastníkom náladu nepokazila. Ešte dlho po skončení slávnostného zhromaždenia na Devínskom hrade zneli z parkoviska pod hradom tóny slovenských ľudových piesní a bystré ženičky v krojoch boli ochotné každého okoloidúceho vyzvŕtať v tanci.

VLASTENECKÁ BUDÚCNOSŤ

Devín 2013 D8

Devín bolo a je miestom slovenských vlastencov.

„Vlastenectvo nie je nenávisť k iným, náš národ ako jeden z mála na svete nikoho nenapadol. Vlastenectvo nie je ani láska k peniazom a majetku, ktorý mole a hrdza zožerú. Vlastenectvo je láska k vlasti, ktorú sme si nevybrali, máme ju od Boha, veď nikto nemôže za to, kde sa narodí. Ale za to, ako sa správa, môže,“ zdôraznil okrem iného vo svojom prejave predseda MS Marián Tkáč.

Jeho slová umocnila v druhý deň Národnej slávnosti na Devíne aj táto veta: „Aké je dobré a milé, keď sestry a bratia žijú spolu v jednote.“ Na Ekumenickej bohoslužbe na oslavu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda v Kostole sv. Kríža, ktorú celebroval Mons. František Rábek, biskup, ordinár ozbrojených síl a ozbrojených zborov v SR, odznela z úst hodnostárov viacerých kresťanských cirkví. Predseda Matice slovenskej túto myšlienku posunul ďalej. Pripomenul, že „zjednocovanie sa“ bolo na samom začiatku Matice slovenskej, v roku osláv tisícročia príchodu solúnskych bratov, keď sa spojili katolíci a evanjelici a vznikla naša najstaršia kultúrna a vlastenecká organizácia. Práve teraz, o 150 rokov neskôr, ponúkol Maticu slovenskú, ako možného sprostredkovateľa stretnutí najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví na území Slovenska. Podľa Mariána Tkáča by to mohlo byť naplnenie slov pápeža Jána Pavla II., ktorý predpovedal Slovensku významný zástoj v Európe v treťom tisícročí.

Druhý ročník Národnej slávnosti na Devíne sa teda skončil s úspechom najmä vďaka obetavosti organizátorov z radov matičiarov. S trochou zveličenia možno povedať, že aj počasie už po druhýkrát dalo najavo, že si našich vlastencov váži. Organizátori veria, že tretí ročník potvrdí tradíciu, ktorá sa nerodila ľahko, a v blízkej budúcnosti sa všetci návštevníci Národnej slávnosti budú môcť pokloniť našim vierozvestcom v rekonštruovanej Rasticovej bazilike na Devínskom hrade.

 

           

 

 

 

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.